Трансплантирани пациенти вземат на заем лекарства едни от други, защото не могат да намерят в аптечната мрежа медикаментите, които са им нужни. За този проблем сигнализираха от Федерация „Български пациентски форум“, като подчертаха, че липсата на нужните лекарства застрашава здравето и живота на хората с трансплантации. А жена, която има този здравословен проблем, сподели че вече от два месеца не успява да намери нужното ѝ лекарство в аптеките. Според Българския пациентски форум проблемът с липсите се поражда от паралелна търговия с лекарства и начинът този казус да бъде решен е чрез моментално спиране на реекспорта на тези медикаменти.
В позиция от Министерството на здравеопазването обаче заявиха, че от лекарството, което се спряга за липсващо, се внасят два пъти повече опаковки, отколкото е нужното на българските пациенти количество, а за паралелния износ позицията казва, че той е строго регулиран от законодателството на страна ни и на ЕС.
Сигнал за липсващи лекарства за трансплантирани в аптечната мрежа подава с писмо до зам.-министъра на здравеопазването Бойко Пенков, председателят на Българския пациентски форум Иван Димитров. По-късно Димитров публикува онлайн отговора от зам.-министъра на здравеопазването, който гласи, че цитирам: „в страната се внасят достатъчно по обем количества от лекарствения продукт, като съществена част от внесените количества обаче биват изнесени извън страната от определени търговци на едро с лекарствени продукти”. Ето как Иван Димитров обясни казуса.
„През годините неведнъж сме подавали сигнал към Министерството на здравеопазването, включително Народно събрание, че българските трансплантирани пациенти остават периодично без лекарства и според нас нашата причина, поради която се случва, това е реекспорта на лекарствата. Последният случай е от 2-3 месеца вече – има проблем с доставка, с намирането на медикаменти на трансплантирани пациенти и пуснахме едно писмо до Министерството на здравеопазването. И днес Министерството на здравеопазването ни отговориха официално, черно на бяло, че проблем с доставката на лекарства към България от страна на фирмата производител няма. След направената проверка от Изпълнителната агенция по лекарствата и НЗОК, и Министерство на здравеопазването, констатира, че проблема е в реекспорта на медикаменти от фирмите, които се занимават с лекарства.”
След това Димитров обясни и защо тези лекарства са от изключителна важност за трансплантираните хора.
„Имуносупресивното лечение означава, че тези пациенти, които имат трансплантирани органи, тъкани, кости, където трябва да има потискане на имунитета, за да не създава организма антитела срещу органа, трябва да пият тези лекарства всеки ден до края на живота си. Когато това не се случва, поради някаква причина не могат да си намерят лекарствата. От 24 до 48 часа невземане на лекарствата, започва създаването на антителата. Тоест животът и здравето на тези пациенти е подложен на тотален риск.”
Мила Андонова, която е трансплантирана, сигнализира, че не може да намери нужният ѝ медикамент в аптеката от вече почти 2 месеца. Пред Дарик тя коментира, че този казус е дългогодишен и единственият начин, по който хората с този здравословен проблем се справят, е да вземат „на заем” от други трансплантирани.
„Моята трансплантация е факт през 2009 година, чрез кампания, тогава се проведе, в подкрепа на донорството. Този проблем с липсата на медикаменти за трансплантирани съществува от онзи момент досега. Най-малко веднъж годишно това се случва в продължение на няколко месеца.
- Т.е. тази година е дошло това време, в което отново няма медикаменти?
– Да, и аз в третото тримесечие да кажем на годината, не съм си вземала по протокол самият медикамент. Сега в случая не съм си вземала септември, октомври медикамента и се поддържам от други трансплантирани кой колкото може да ми даде.
- Значи всяка година има проблем от 2009 насам?
– Два-три месеца, докато стигне може би до медии, да се разпространи, че има проблем. И след като стане явен, да излезе в медии, тогава излиза пак лекарството в аптечните мрежи.
- Притеснявате ли се? Какво мислите да правите, за да се справите с тази ситуация?
– О, разбира се, че се притеснявам, защото това може да ме върне в изходна позиция, да се върна на диализа. Съществуват и други рискове, ако се върна в тази точка. Ами как? Освен да алармираме, че има проблем и трябва да се вземе решение и на практика вече трябва да се вземе адекватно решение, за да се отстрани този проблем и всеки един трансплантиран, като дойде момента, датата – да отиде да си го вземе без никакво притеснение. Отиваш в аптеката, вземаш си медикамента и си спокоен, че за следващите 30 дни имаш лекарството. И така за всеки месец.”
В позиция, изпратена до медиите на 22 октомври, от Министерството на здравеопазването отговориха, че те проверяват всеки сигнал за липсващи медикаменти и предприемат необходимите мерки за нуждите на българските пациенти. В позицията пише още, че след проверка относно липсващите медикаменти за трансплантирани, министерството е установило следното:
„Наличието на достатъчни количества за задоволяване на потребностите на българските пациенти, се потвърждава от направената от Министерството на здравеопазването проверка, на база предоставена от Изпълнителната агенция по лекарствата информация. По данни на НЗОК средният брой опаковки, които се отпускат от аптеките и се заплащат от фонда за българските пациенти е около 950 опаковки месечно, което показва, че в страната се внасят два пъти по-големи от нуждите на българските пациенти количества. Следващата доставка е предвидена за началото на месец ноември.”
А за паралелната търговия позицията гласи, че тя е част от легалната верига на доставки на лекарствени продукти на единния европейски пазар и е строго регулирана от законодателството както на нашата страна, така и на ниво Европейски съюз. Отговорът на Министерството на здравеопазването председателят на Българския пациентски форум Иван Димитров коментира така...
„Проблем за съжаление се решава единствено и само когато запознаем медиите и медиите отразите дадения казус. В момента, в който бива пуснат репортажа, кутийките се появяват в системата. Казусът той е решен, веднага се е появила кутийка след нашия сигнал, веднага се намери кутийка и се прати от София, и пациентката си е взела, но това не означава, че другият месец когато отиде тя, или който и да е, че то ще съществува. И проблемът е, че тези хора, които са трансплантирани, или други, всеки месец са настръхнали дали като отидат на датата си да вземат лекарството, то ще съществува.”
По думите му начинът този проблем да се реши е моменталното спиране на реекспорта на всички имуносупресори, защото ако тази забрана бъде наложена, нито една кутийка няма да може да се изнесе легално.