Американският президент Доналд Тръмп заяви, че страните от НАТО "са предали Съединените щати по време на войната с Иран".
На среща в Белия дом с генералния секретар на организацията Марк Рюте Тръмп каза, че Вашингтон е бил изоставен от партньорите си и не е получил никаква помощ от тях. Президентът изрази разочарованието от държави членки като Германия, Италия, Франция, Великобритания и Испания.
"Не се нуждаем от парите им, нямаме нужда от нищо. Аз просто искам лоялност", каза той по време на разговора.
Тръмп заяви още, че е бил поканен от турския си колега Реджеп Ердоган да присъстства на срещата на НАТО в Анкара през юли. По думите му, той е решил да дойде от уважение към Ердоган, когото нарече "мой приятел".
Марк Рюте от своя страна каза, че американските действия срещу Ислямската република биха били трудно осъществими без помощта от страна на Европа. Според него европейските съюзници всъщност са застанали зад Съединените щати, като посочи, че до подписването на споразумението с Техеран от бази на Стария континент са излетели около 4-5 хиляди американски самолета.