Новоизбраният президент Доналд Тръмп призова Върховния съд на САЩ да спре закона, който ще забрани популярното приложение TikTok или ще наложи продажбата му. Аргументът на Тръмп е, че след встъпването си в длъжност може да намери „политическо решение“ на въпроса, предаде Ройтерс.

Снимка: Доналд Тръмп / Getty ImagesGetty Images

Съдът трябва да изслуша аргументите по делото на 10 януари.

Законът ще изисква от китайския собственик на TikTok, ByteDance, да продаде платформата на американска компания или да бъде подложен на забрана. През април Конгресът на САЩ гласува забрана, ако ByteDance не продаде приложението до 19 януари.

Снимка: Getty Images

TikTok, която има над 170 милиона потребители в САЩ, и нейната компания “майка” поискаха законът да бъде отменен. Но ако съдът не се произнесе в тяхна полза и не се стигне до отчуждаване, приложението може да бъде ефективно забранено в Съединените щати на 19 януари - ден преди встъпването в длъжност на Тръмп.

Подкрепата на Тръмп за TikTok е обрат в сравнение с 2020 г., когато той се опита да блокира приложението в САЩ и да наложи продажбата му на американски компании заради китайската му собственост.

Getty Images публикува анимационен Доналд Тръмп, ангажиран с платформата TikTok и бъдещето ѝ в САЩ

Снимка: Getty Images

Това показва и значителните усилия на компанията да си създаде контакти с Тръмп и неговия екип по време на президентската кампания.

Президентът Тръмп не заема никаква позиция по същността на този спор“, заяви Д. Джон Сауър, адвокат на Тръмп, който е и кандидатът на новоизбрания президент за главен адвокат на САЩ.

Тръмп поиска Върховният съд в САЩ да не спира TikTok, докато той не встъпи в длъжност

Вместо това той с уважение моли Съда да обмисли възможността за отлагане на крайния срок на Закона за отчуждаване, който е на 19 януари 2025 г., докато разглежда делото по същество, като по този начин даде възможност на бъдещата администрация на президента Тръмп да търси политическо решение на спорните въпроси по делото“, добави той.

През декември Тръмп се срещна с главния изпълнителен директор на TikTok Шоу Зи Чу, часове след като новоизбраният президент изрази мнение, че има „топло отношение“ към приложението и че предпочита да позволи на TikTok да продължи да работи в Съединените щати поне за известно време.

Снимка: Getty ImagesСнимка: Getty Images

Новоизбраният президент също така заяви, че по време на президентската си кампания е получил милиарди гледания в платформата на социалната медия.

Ройтерс съобщава, че от TikTok не са отговорили на призива им за коментар.

Цензура или заплаха?

Защитниците на свободата на словото заявиха пред Върховния съд в петък, че американският закон срещу TikTok напомня за цензурните режими, въведени от авторитарните врагове на Съединените щати.

Снимка: Getty ImagesСнимка: Getty Images

Министерството на правосъдието на САЩ твърди, че китайският контрол върху TikTok представлява постоянна заплаха за националната сигурност - позиция, подкрепяна от повечето американски законодатели.