Президентът на САЩ Доналд Тръмп не бил убеден дали САЩ трябва да финансират НАТО, защото така защитавали членовете на Алианса, но те „не защитават нас“, съобщи Ройтерс.
Тръмп повтори исканията си другите членове на трансатлантическия алианс да изразходват 5% от брутния си вътрешен продукт (БВП) за отбрана - огромно увеличение спрямо сегашната цел от 2% и ниво, което в момента не достига нито една страна от НАТО, включително САЩ.
„Не съм сигурен, че трябва да харчим всичко, но със сигурност трябва да им помагаме“, заяви Тръмп пред репортери, след като подписа указ в Овалния кабинет.
„Ние ги защитаваме. Те не ни защитават“, обобщи Тръмп. И добави, че останалите членове на НАТО трябва да увеличат своите 2% на 5%.
Вашингтон финансира 15,8% от годишните разходи на 32-членния военен съюз в размер на около 3,5 млрд. долара. Това е най-големият съвместен дял, заедно с този на Германия, според разбивката на НАТО за 2024 г.
Косвеният финансов принос на САЩ към алианса, който се състои от САЩ, Канада и повече от две дузини европейски държави, включва военни сили, но не е част от годишния бюджет на организацията.
Общият бюджет за отбрана на САЩ надхвърля този на другите членове на НАТО и през 2023 г. възлиза на 816,7 млрд. долара, което е повече от половината от общите разходи на алианса като цяло.
Новият държавен секретар на Тръмп, Марко Рубио, разговаря с генералния секретар на НАТО Марк Рюте в сряда и затвърди ангажимента на САЩ към алианса, като двамата също така „обсъдиха важността на наличието на способни за отбрана съюзници и реалното споделяне на тежестта“, съобщи Държавният департамент в четвъртък, предаде Ройтерс.
Представители на страните от НАТО и анализатори твърдят, че алианса няма да се съобрази с предложението на Тръмп за толкова мащабно увеличение на разходите за отбрана, но вероятно ще се съгласи да надхвърли сегашната си цел.
Анализаторите казват, че 5% от сумата би била политически и икономически невъзможна за почти всички членове. Въпреки това на срещата на върха на НАТО в Хага през юни вероятно ще бъде договорена нова цел, подтикната от опасенията, че Русия може да нападне страна от НАТО след Украйна, и от призивите на Тръмп, твърдят официални лица.
Някои очакват споразумение за цел от около 3% от БВП. Но дори и това би било непосилно за мнозина, които едва постигат или не постигат целта от 2 % сега, десетилетие след нейното определяне. Осем членки на НАТО не постигат настоящата цел.