"Това е една инсталация, в която зрителите могат да влязат в нея и да бъдат участници. Уеб базирана е и се случва в интернет. Идеята беше да е възможно най-познато на зрителите и затова е във формата на уебсайт. Ако влезеш в него ще видиш улица в български град и там вече трябва да намериш трите пространства където са нашите разказвачки. Влизайки можеш да се разходиш малко по улицата, да намериш трите пространства и да се запознаеш с всяка история. Тук идва интерактивната част, в която ти можеш да решиш къде да влезеш, дали да изслушаш историята, да прочетеш текстовете и да видиш визуалните поеми. Така възможно по най-близък начин зрителите стават част от историята”, разказа Теодосия Добриянова за уеб базираната интерактивна инсталация “Това не е насилие”.

Жена е открита пребита и завързана във вход на жилищен блок в София

“Ние сме 4 жени, които са излезли от токсични връзки или връзки, в които е имало насилие. Разказваме за това как сме открили свободата. Аз мога да разкажа за моята история. Всъщност исках да не се фокусирам толкова върху това, което съм преживяла, а да запаля свещ. Да вдъхновя. Да не се фокусирам върху тъмнината, а върху това какво се е случило след това. След като съм изградила един тотално различен живот. Моята история е всъщност за това как разказва историята си на други жени, защото наистина съм го правила многократно, за да мога да им дам надежда и вяра, че могат да се справят и те”, обясни по-подробно на ролята на “разказвачките” в инсталацията Михаела Георгиева. 

“Необходимо е човек да разбере, че има повече сила, отколкото е предполагал. Необходимо е да работи върху травмите си и върху онези неща, които са го поставили в капана на тези връзки. Необходимо е да вярва, защото понякога излизайки от такава връзка жената не мисли, че може да направи много избори. Чисто работно, финансово и в любовен план. Тоест, да повярвам че може и да направи крачки”, допълни Георгиева.

Банкси представи ново произведение на изкуството, насочена срещу домашното насилие над жени

“Нашата инсталация се фокусира върху истории, котио имат щастлив край. Надявахме се по някакъв начин това да разбие стереотипа, че жена, която живее с насилник и не може да излезе, е немощна. Тя просто е в такава ситуация и всъщност изход има. Историята на Михаела и другите 3 жени показва това, че има и друг живот отвън и всъщност тази кутийка, в която се намираш е една ситуация, от която можеш да излезеш”, допълни Добриянова.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм