
Седмицата стартира с нов опит за постигане на пробив в преговорите за спиране на войната в Украйна. Отново неуспешен. Президентът на САЩ Доналд Тръмп, който още в началото на втория си мандат влезе в ролята на медиатор между враждуващите страни, проведе редица телефонни разговори. Двучасов с Владимир Путин и по-кратки с Володимир Зеленски и редица лидери на ЕС, сред които Фридрих Мерц, Еманюел Макрон и Урсула фон дер Лайен.
Цялостният послевкус след разговорите беше оптимистичен – Тръмп написа в социалната си мрежа:
„Русия и Украйна незабавно ще започнат преговори за прекратяване на огъня и, което е по-важно, за спиране на войната“, а по-късно в Белия дом добави, че според него е постигнат „известен напредък“.
Въпреки дозата позитивизъм президентът все пак подчерта, че ако напредък не бъде постигнат, той ще се оттегли от процеса по договаряне на мир между Киев и Москва. Тази теза вече беше посочена и от първия дипломат Марко Рубио.
Но значи ли това, че САЩ ще спрат и помощта за Украйна, измервана в разузнаване и военно оборудване, и ако да, то големият победител неминуемо ще бъде владетелят на Кремъл.

Източници на Ройтерс, запознати с разговора между Тръмп и евролидерите, посочват, че европейците са били „шокирани“, че американецът няма намерение да притисне Путин с още санкции. Германският канцлер Фридрих Мерц написа в профила си в Х, че точно такъв натиск ще приложи ЕС веднага.
Попитан защо не е наложил нови санкции, за да принуди Москва да сключи мирно споразумение, както беше заплашил по-рано, Тръмп заяви пред репортери:
"Ами защото смятам, че има шанс да се постигне нещо, а ако го направя, може и да се влоши положението. Но може да има момент, в който това да се случи".
Тръмп добави, че в процеса са замесени хора с „голямо его“. Без напредък „просто ще се оттегля“, каза той, като повтори предупреждението, че може да се откаже от процеса. „Това не е моята война.“, подчерта републиканецът.
Путин от своя страна не даде конкретика след двучасовия телефонен разговор, като само заяви, че е възможна работата по „евентуално бъдещо примирие“ с украинците. Володимир Зеленски пък даде друга идея – за нова среща на високо ниво като вероятни локации предложи Турция, Ватикана или пък Швейцария.
