Два плана за мир за Украйна - единият на САЩ, другият на ЕС и Киев, бяха описани от агенция Ройтерс, запознала се с документите. И двата имат за цел прекратяване на огъня, но различията са в начина за постигане на тази цел.

Предложенията и контрапредложенията са основно по въпроси, свързани с територията и санкциите.

Двата пакета от предложения са в резултат на разговорите между американски, европейски и украински официални лица в Париж на 17 април и в Лондон на 23 април. Запознати твърдят, че основната идея на президента Тръмп е бързото прекратяване на войната.

Въпреки че някои от различията бяха изтъкнати от източници, близки до преговорите, в документите, с които се запозна Ройтерс, за първи път различията са изложени в пълни и ясни подробности.


В първия текст се казва, че неговите „условия представляват окончателното предложение на Съединените щати към двете страни“. Той съдържа предложения, изложени от пратеника на Тръмп Стив Уиткоф пред европейски служители в Париж, които според източници, близки до преговорите, са били предадени на украинците.

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио описа предложенията като „широка рамка, отваряща нов раздел“, за да определи различията между страните, въпреки че по-късно вицепрезидентът Джей Ди Ванс заяви, че САЩ са направили много ясно предложение и на двете страни и е време да се съгласят или Вашингтон да прекрати усилията си за мир.

Вторият текст се появи тази седмица в резултат на разговори между украински и европейски официални лица в Лондон и беше предоставен на американската страна, заявиха източниците. Президентът Володимир Зеленски заяви в четвъртък, че според него документът с предложенията, възникнал от разговорите в сряда в Лондон, вече е на бюрото на Тръмп. В петък Уиткоф пристигна в Москва за разговори и се срещна с руския президент Владимир Путин, конкретни резултати от тази среща не станаха известни.

Различията

По отношение на територията предложенията на Уиткоф призовават за юридическо признаване от страна на САЩ на контрола на Русия върху Крим . За разлика от това европейският и украинският документ отлагат подробното обсъждане на територията до сключването на примирието, като в документа не се споменава признаването на руския контрол върху която и да е украинска територия. В интервю за списание „Тайм“, публикувано в петък, Тръмп заяви, че „Крим ще остане на Русия“ и че „не мисля, че (Украйна) някога ще може да се присъедини към НАТО“.

Що се отнася до дългосрочната сигурност на Украйна, в документа на Уиткоф се посочва, че Украйна ще разполага със „солидна гаранция за сигурност“, като гарант ще бъдат европейските и други приятелски държави. В документа не се дават повече подробности по този въпрос, но се посочва, че Киев няма да се стреми да се присъедини към НАТО.

Европейският документ е по-конкретен, като посочва, че няма да има ограничения за украинските сили и ограничения за съюзниците на Украйна да разполагат свои военни сили на украинска територия - разпоредба, която вероятно ще подразни Москва.

В него се предлагат солидни гаранции за сигурността на Киев, включително от страна на Съединените щати със „споразумение, подобно на член 5“, което е препратка към клаузата на НАТО за взаимна отбрана.

Що се отнася до икономическите мерки, в предложенията на Уиткоф се казва, че санкциите, наложени на Русия след анексирането на Крим през 2014 г., ще бъдат премахнати като част от обсъжданото споразумение.

В контрапредложенията се казва, че „санкциите на САЩ, наложени на Русия от 2014 г. насам, могат да бъдат обект на постепенно облекчаване след постигането на устойчив мир“ и че те могат да бъдат възстановени, ако Русия наруши условията на мирното споразумение.

В европейския и украинския документ се предлага също така Украйна да получи финансова компенсация за щетите, нанесени по време на войната, от замразените руски активи в чужбина. В текста на Уиткоф се казва само, че Украйна ще получи финансова компенсация, без да се посочва източникът на парите.