В края на месеца се прогнозират и по-съществени валежи
Мекото време не иска да отстъпи, над страната в последната десететдневка на януари температурите са по-скоро мартенски, отколкото зимни и тази ситуация има изгледи да се запази поне до 2 - 3 феврураи. Това са добри новин, защото означават по-молко разходи за отопление, липса на зимни изненади и спокоен транспорт. Проблемът идва от липсата на сериозни валежи, които и в момента синоптичните ммодели не прогнозират в обозримо бъдеще.
Днес, в петък, над североизточните райони и по Черноморието, в следобедните часове и през нощта срещу събота, ще има условия за валежи от дъжд, на места и временно интензивни, но те бързо ще отшумяват. Това е свързано с атмосферно смущение, което ще засегне Североизточна България.
Над останалата част от страната ще е почти без валежи, но предимно облачно.
Времето ще запази своя характер - меко сутрин, сравнително топло, а през деня с температури над 10 градуса, поне до края на месеца. В началото на февруари, може би след втори - трети, се очаква да видим валежи, които да са и от дъжд, и от сняг. Не е много ясно как точно ще се развият нещата, но след 30 януари динамиката на атмосферните процеси в района на Балканите ще се усили и ще има условия за превалявания.
Европейският модел дава, около 30 - 31 януари, валежи от дъжд, ще видим дали това ще се случи точно така, а пък след 3 февруари и превалявания от сняг. Тогава ще има и известно застудяване, което е възможно да бъде сравнително кратко, след което температурите отново да се повишат доста над климатичната норма.
В по-дългосрочен план не е ясно какво точно ще се случи.
Много мощна динамика на процесите наблюдаваме над Западна Европа и по западното крайбрежие на Британските острови, които днес са подложени на атаката на мощен, бомбен аталнтически циклон. Той ще засегне главно Ирлания и части от Шотландия, но ветровете се очаква да са със скорост, на места, от над 120 км в час, а това е силата на ураган. Налягането в центъра на циклона падна до 940 хектопаскала, това е много ниско атмосферно налягане и тъй като понижението бе изключитлно бързо в последните 24 часа, с повече от 24 хектопаскала, именно заради това и се нарича бомбен циклон. Той потенциално мое да нанесе сериозни поражания.
Докато в Европа е по-топло от обичайното и зимата, освен около Алпите, е в сравнително отстъпление, в САЩ продължават студените нахлувания от Канада. И в следващите 10 до 15 дни се очкава мощни студени полярни потоци от въздух да нахлуаят на два пъти над източните райони на САЩ, като според прогнозите в Ню Йорк, например, ще измерят температури и до минус 15 градуса, вероятно през деня. Това е много студено време.
Студеният въздух от полярните ширини, преминавайки през Канада и Източните САЩ, нахлува над Атлантика и създава условия за образуване на мощни зимни атлантически циклони, които нахлуват над Европа и правят преноса зонален - от запад на изток. Това носи сравнително топло време над Стария континента, за разлика от САЩ. Затова и у нас температурите са с 5 - 8 градуса над климатичната норма. Студът остава заключен далеч на североизток, зад Урал и не навестява източните части на континента.