Томас Раулт е артистичен директор и диригент на Luxembourg Chamber PLayers. Той е и основател и диригент на Atelier Lyrique de Luxembourg и хор Lux Vocalis.
В България е за втори път, а във Враца гостува, за да дирижира концерта на Симфониета Враца на 22 ноември.
Ето кратки бележки за творческата му кариера:
Свирил е в главните зали на Великото херцогство Люксембург (Филхармония, Абатството Ноймюнстер, Трифолион, Люксембургската катедрала, Големия театър), както и на различни международни сцени като Концертната зала Меркин, ООН и Ейвъри Фишър Хол в Ню Йорк; St. Peter Kirche, MusikVerein и Konzerthaus Vienna и Le Louvre-Lens.
Притежава 7 дипломи от консерваторията и две магистратури по хорово дирижиране и оркестрово дирижиране (cum laude).
Печели наградата SACEM за анализ през 2001 г.за дисертацията си върху Симфония № 3 „Ероика“ на Лудвиг ван Бетовен и златния медал на Виенския международен хоров фестивал в Австрия през 2013 г.
Усъвършенства уменията си с престижни диригенти и педагози като Йорма Панула, Колин Метерс, Волфганг Шайд, Гюнтер Нойхолд и сър Роджър Норингтън.
Томас Раул е в основата на две люксембургски премиери: The misa a Buenos Aires или „Misa Tango“ от Мартин Палмери през май 2016 г. и Коледна кантата от Нилс Линдберг през декември 2016 г.
Дирижира и световната премиера на пиесата „Кармен 2“ от малтийския композитор Джоузеф Вела през март 2017 г.
Ще имаме удоволствието да се насладим на майсторството на кларинетиста с блестяща кариера на солист и преподавател - Росен Идеалов и виолиста, който успешно преподава и твори в Белгия - Симеон Кирков, под диригентската палка на маестро Томас Раулт, който пристига от Люксембург, специално за събитието.
За първи път във Враца ще се изпълни Концерта за кларинет и оркeстър от композитора Асен Марков. „Концертът е определено в „неокласически“ стил – много необичаен за онези години музикален език.
Първата част е най-мащабна, в сонатна форма, но има един малък пасторален епизод, където се прокрадват добре стилизирани български интонации, поверени на соло в обоя. Драматургичен център и най-стойностна в художествено отношение част е втората – тъжната песен. Третата част е кратка – като рондино, но е с каденца.
Публиката ще се наслади на специфичния хармоничен език на композитора и на великолепната оркестрация…“, пише музиковеда Марияна Булева.
В програмата на 22 ноември са включени още: Б. Барток – Концерт за виола и оркестър (премиера за гр. Враца) и К. Дебюси – Малка сюита.
Билетите за концерта от музикалния цикъл на Симфониета-Враца „Българският инструментален концерт“ в петък от 19.00ч. в градската зала, са в продажба на касата в „Гъбката“ до х-л „Хемус“, тел. 0888504644, 0895702624.
Още по темата
- Симфониета Враца с български инструментален концерт на 22 ноември
- Солистите на оркестъра на Симфониета Враца поднасят тази вечер концерт на почитателите си
- Симфониета Враца тази вечер с концерт на виртуозни солисти - Марио Хосен и приятели
- Пианистката Надежда Йоцова: Обичам хубавата музика, която те кара да летиш - и в класиката, и в джаза, и в други стилове може да намериш себе си