"Навлязохме в третата годишнина на тази мащабна агресивна, непредизвикана с нищо руска война в Украйна", това каза в предаването „Стълбището” на Дарик радио министърът на отбраната Тодор Тагарев. "Самата Русия беше дала гаранции за сигурността по няколко начина – договора за разпадане на Съветския съюз, двустранни договори, Будапещенския меморандум. По много начини Русия беше дала гаранции за сигурността, независимостта и териториалната цялост на Украйна", припомни той. "Последва анексията на Крим и поддръжката за сепаратистките движения в Донбас, а вече преди две години Путин заповяда началото на тази мащабна агресия. Беше струпал доста голяма армия. Путинофилите се надяваха на светкавичен успех, всички говореха, че след няколко дни ще падне Киев, а за няколко седмици и цяла Украйна, но тя удържа. Тя удържа не заради помощ от някой друг отвън, а заради стремежа на всички украински граждани към свобода и независимост, готовността да жертват живота си, за да защитят своята родина", категоричен е Тагарев. "Това спаси Украйна!"
"Когато тази война продължава дълги месеци и при тези съществени разлики в икономическата мощ и демографския потенциал на двете страни, ясно е, че много трудно би се справила самостоятелно, посочи военният министър. Затова демократичният свят, разбирайки какво означава това за международната сигурност и за световния ред, за нашето глобално развитие на някакви морални основи, разбра, че трябва да помага материално на Украйна."
"В първите седмици имаше призиви НАТО да направи операция за контрол над въздушното пространство, забрана за полети и т. н., това нямаше как да се случи, но с материална помощ, финансова, дипломатическа и хуманитарна, целият демократичен свят оказва на Украйна", каза още Тагарев.
По думите му с развитието на военните действия, постепенно паднаха някои табута. "Дълго време Западът не искаше да дава тежки въоръжения. Много бързо се разбра обаче, че няма как да се случи благоприятен изход от тази война, ако не са тежките въоръжения. С доста месеци закъснение, според него, бяха дадени танкове, бронирани машини и по-сериозна артилерия на Украйна, които тя успешно използва. След това въпросът беше за предоставянето на различни видове ракетно въоръжение с по-голяма величина на действие. Там още нямаме цялостно разбиране за предоставяне на всички възможни видове оръжия, но поне западните държави, които разполагат с такива въоръжения, изпратиха ракетни системи с действие от порядъка на 150 км и малко повече, което определено помага на Киев, не за да напада територията на Русия, а за да атакува логистични центрове за подготовка на войски, командни пунтове – обекти, които имат пряко отношение към водене на бойните действия. Но все още има страни, които се въздържат", коментира Тодор Тагарев. Напр. Германия разполага с такъв тип ракети, но правителството взе решение да не ги предоставя на Украйна. Тук това табу все още не е паднало изцяло. Също така дълго време имаше колебание дали да се предостави авиация на Украйна. В крайна сметка решението е взето, ще й бъде предоставена бойна авиация, но процесът отнема време. Ще минат още месеци, докато Украйна започне да използва новата бойна авиация – основно самолети Ф16 от различни модификации, за да гарантира своята сигурност.
"Смъртта на Алексей Навални няма пряко влияние върху отношението към Украйна, каза военният министър в отговор на въпроса как смъртта на руския опозиционер ще се отрази върху помощта за Украйна. Тя показва на западните лидери за пореден път, че Путин не е човек, с когото може да се преговаря", добави той. "Путин абсолютно безцеремонно преследва своите цели, гази всякакви норми, за него няма никакви ограничения и това беше поредното свидетелство. Навални като харизматичен лидер имаше влияние в западните общества, но само толкова, доколкото потвърди характера на режима в Кремъл. Това е, пряко отношение към войната в Украйна смъртта на Навални няма".
"След края на Студената война, когато много страни свиха рязко бюджетите си за отбрана, САЩ също ги свиха, но в много по-малка степен, а Европа реално почерпи благата от мирния дивидент, който получи.", каза още Тодор Тагарев в предаването „Стълбището на Дарик радио. "Но, ако ние сме отговорни съюзници и трябва заедно да гарантираме сигурността си, трябва да е ясно, че всеки приблизително следва да полага пропорционални усилия за тази цел, смята той. Доналд Тръмп не е нито първият, нито последният американски президент, който призовава, ако не да са еднакви бюджетите за отбрана, то поне да не са по-малки от 2% от БВП."
Тагарев коментира и думите на Тръмп, изречени на един от предизборните му митинги, че ако една страна не отделя поне този процент за отбрана, Путин да заповяда да прави каквото си иска. Това, според Тагарев, е недопустимо и няма как да се случи, защото Съединените щати имат много силни механизми за баланси между различните власти. "В момента всички страни повишават разходите си за отбрана, инвестициите си във военна техника и подготовка на силите си, има съвместни учения и нови регионални планове, за да се гарантира отбранителната индустрия на страните членки на НАТО и на ЕС", така Тагарев отговори на въпроса какво е актуалното състояние на НАТО, извън реториката на Тръмп.
По темата за войната в Украйна той посочи още, че тя има добри шансове да победи Русия, стига да й бъде осигурена необходимата помощ, но не вижда на близкия хоризонт подписването на мирно споразумение. "Путин чисто пропагандно от време на време пуска хипотезата, че иска спиране на огъня, но той го иска при неговите условия, което няма как да бъде прието. До споразумение ще се стигне, когато едната страна постигне целите си, или вече двете страни разбират, че с военна сила не могат да постигнат нищо повече от текущото състояние. Преценката обаче трябва да е изцяло на Украйна, натиск отвън, според него, е недопустим."
На въпрос каква е българската военна помощ за Украйна министърът на отбраната отговори, че тя е един и половина до два пъти по-голяма по времето на този кабинет, отколкото в предходните 15 месеца.На фона на различните военни конфликти, 70-те години мир в Европа са по-скоро изключение, заяви още Тодор Тагарев, но допълни, че се работи в посока това да стане правило. Запитан каква ще е следващата стъпка на Путин, военният министър прогнозира, че вероятно той ще се опита да овладее Донецка и Луганска област напълно, но добави, че се надява, той да не успее.
Целия разговор гледайте и слушайте в прикачения аудио и видео файл.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Още по темата
- Томас Лафчис: Децата искат да са нападатели, не искат да са на вратата
- Захари Карабашлиев: „Работа“ искам да е думата на 2025 г.
- Петър Стоянович: Най-важно след преврат е да се върнеш към нормалността
- Денков: Хубаво е, че Борисов защитава Лена Бориславова, но по-добре да подпише декларацията за санитарния кордон