На 18 септември в духовното пространство пред РБ „Априлов – Палаузов“ и паметника на Васил Априлов в Габрово бе открита изложбата „Васил Априлов – благодетел на новобългарското образование“. Тя е реализирана по проект на Национален музей на образованието – Габрово с финансовата подкрепа на община Габрово по Програма Култура за 2024 г. Посветена е на 235-годишнината от рождението на големия български общественик, просветен деец и дарител.

Откриха изложбата „Васил Априлов – благодетел на новобългарското образование“

Специални гости на събитието бяха заместник-кметът на Габрово Невена Минева, главният експерт в Областна администрация – Габрово Михаела Стоянова, главният експерт в отдел „Образование, младежки дейности и спорт“ на Община Габрово Павлина Макашелова, старшият експерт в отдел „Култура, туризъм, протокол и международно сътрудничество“ на Община Габрово Маргарита Дечева, началникът на РУО – Габрово Юлия Влаева, директорите на Регионалния исторически музей Росен Йосифов, на Държавния архив – Габрово Цветомира Койчева, на Националната Априловска гимназия Елвира Христова, ученици и граждани.

Откриха изложбата „Васил Априлов – благодетел на новобългарското образование“

Изложбата е изработена в два варианта – външна и мобилна, като са показани движими културни ценности от музейния фонд – книги, вещи и документи, свързани с живота и делото на благодетеля на новобългарското образование.

Историческият разказ е разгърнат на 24 цветни табла и представя личността и приноса на Априлов за развитието на българската книжовност, образование, история, нумизматика, етнография и фолклористика. Проследени са основни моменти от живота на изтъкнатия възрожденец: детство, образование, търговската и обществената му дейност в Русия, промяната в мирогледа му и отдаването на народополезни дела – създаването на Габровското училище и превръщането му в основен фактор за разпространение на образование по българските земи като става център за подготовка на възрожденски учители и бележи пътя, по който един народ се превръща в нация, търсеща своята културна, духовна и политическа свобода.

Васил Априлов оставя в наследство забележително творчество и книгите от богатата си лична библиотека. „На полза роду“ той завещава цялото си състояние от 60 хиляди сребърни рубли, като по този начин продължава да напътства българското просветно и образователно дело.

Един от акцентите в изложбата е последната година от живота на Априлов, когато през 1847 г. той посещава Габрово и поставя начало на събирането на средства за изграждане на ново училище – Априловската гимназия.

Таблата проследяват и събитията след смъртта на Благодетеля – тържественото посрещане костите на Априлов в родния му град Габрово, всенародната почит и признателност на поколенията.

Във връзка с проекта Националният музей на образованието изработи информационна брошура, която бе предоставена на всички присъстващи на откриването на изложбата. Тя ще бъде разпространена в габровските училища и училища в страната, носещи името на В. Априлов. Дигитален вариант на изложбата и брошурата ще бъде изпратен на българските училища зад граница.

Изложбата бе открита от директора на НМО Любка Тинчева. Тя акцентира върху идеята на реализирания проект – да вдъхнови и предизвика чувство на гордост и патриотизъм, да мотивира младите хора с отговорност да пренасят непреходните традиции, да следват добрия пример и да не забравят завета на Априлов: „Имайте за свята длъжност да обичате отечеството си, както ще видите, чи обичат своето сичките европейци, и помагайте му сякакво и като свършите учението, върнете ся да му слугувате на потребите му и на нуждите му, както правят и другите народи“.  

Откриха изложбата „Васил Априлов – благодетел на новобългарското образование“

Изложбата ще бъде на разположение на габровци и гостите на града до края на месец ноември.