![Таван на цените няма да има, но ще се ограничават прекупвачите](/media/728/2-6.l.webp)
За да регулира пазарът, кабинетът “Желязков” ще предложи законодателни промени за ограничаване на прекупвачите. Това стана ясно след края на извънредното съвещание за цените на хранителните стоки, свикано в Министерския съвет от премиера Росен Желязков. Министър-председателят обаче подчерта, че таван на цените или ограничаване чрез намеса на държавата при цените няма да има, защото това може да доведе до дефицит и или до спекула.
По-рано от Министерския съвет съобщиха, че извънредното заседание се свиква заради цените на основните хранителни стоки. Ръстът им предизвика бойкот на големите хранителни вериги на 13 февруари, организиран от няколко неправителствени организации и подкрепен от бившия омбудсман Мая Манолова, която се оказа, че има намерение отново да заеме поста.
Оборотът на големите търговски вериги у нас е намалял с 28,8 на сто в деня на бойкота спрямо предходния ден, съобщи днес финансовият министър теменужка Петкова. Това е понижение от 7,9 млн. лева на дневна база.
![Анкета на “Дарик”: Част от столичаните видяха смисъл в бойкота на магазините, други не](/media/728/gettyimages-2179005964.s.webp)
"Последната година все по-ясно за всички участници в агрохранителната верига - от производството до краен производител, се установяват несправедливи, нелоялни обществени отношения, водещи до несправедлива и по-висока понякога от пазарната цена за крайния потребител, а в същото време - по-нисък доход за производителите. Държавната намеса трябва да доведе до справедливи обществени отношения между всички участници в агрохранителната верига и справедлива пазарна и достъпна цена за крайния потребител", заяви премиерът.
От думите му стана ясно, че законодателни промени, целящи скъсяване на веригата на доставките, ограничаване на прекупвачите и утежняването на цената са сред мерките, които държавата ще предприеме, за да се справи с пазара.
"Недопускане на нелоялни и силови практики, като например, отложени плащания, едностранно налагани такси и санкции, едностранно налагани стимули, увеличаващи цената, и други подобни. Следва да наложим прекия достъп на местния производител до крайния клиент в сътрудничество с общините и общинските структури", каза Росен Желязков.
![Андрей Райчев: Няма как да не растат цените](/media/728/screenshot-2025-02-12-at-20.35.42.s.webp)
Той увери, че държавата няма да предприемаме административни мерки, които да “изкривят пазара”, но ще приеме “необходимите административни мерки” за подпомагане на честното ценообразуване с прозрачност за случващото се по веригата - производител-потребител.
Премиерът Желязков призова и Народното събрание да поднови час по-скоро състава на Комисията за защита на конкуренцията.
Премиерът обеща нормално функциониране на пазара без популизъм
“Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара”, каза в началото на извънредното съвещание на Министерския съвет премиерът.
Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по агрохранителната верига - от производството до потреблението, които са ценообразуващи и които могат да доведат до изкривяване на крайната цена.
“Очевидно има проблем във веригата на доставките и това се дължи на практики, които следва да бъдат установени от антимонополния орган, но също така и от приходните агенции като НАП и Митниците", отбеляза още премиерът.
Нескончаемият брой посредници
По думите му нескончаемият брой посредници засяга, както производителите, така и потребителите.
“Ще анализираме, както проблемите, така и възможните решения в системата на изпълнителната власт”, заяви министър-председателят. Предложения ще бъдат направени и към законодателната власт.
“Цените са функции на пазара и в това няма съмнение. Ние няма да предприемем административни мерки, които да изкривяват пазара”, категоричен беше премиерът Росен Желязков.
Снимка: Премиерът Желязков / МС![Таван на цените няма да има, но ще се ограничават прекупвачите](https://darik.bg/media/728/1-6~3.l.webp)
Акцентира още върху честното ценообразуване с яснотата относно случващото се по цялата верига от производителя до потребителя.
“В тази държава има и закони, има и институции - те просто трябва да работят. Правоприлагането е наша задача и отговорност”, заяви министър-председателят.
![Мая Манолова: Омбудсманът трябва да се избира от гражданите](/media/728/img_20210410_124853-1.s.webp)
В съвещанието участваха министърът на финансите Теменужка Петкова, министърът на земеделието и храните Георги Тахов, министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов, както и ръководителите на Комисията за защита на потребителите, Държавната комисия по стоковите борси и тържищата и на Националната агенция за приходите.