
Днес се навършват 79 години от кюстендилската акция за спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта по време на Втората световна война. Активни участници в нея са кюстендилските граждани – търговецът Асен Суйчмезов, учителят Владимир Куртев, адвокатът Иван Момчилов и народният представител Петър Михалев, които сутринта на 9 март 1943 г. информират своя съгражданин Димитър Пешев, заместник председател на Народното събрание, за подготвяното депортиране на българските евреи. Използвайки възможностите си, Димитър Пешев два пъти разговаря с министъра на вътрешните работи Петър Габровски. Вторият път, след обяд, в негово присъствие и в присъствието на други депутати като Петър Михалев, Димитър Икономов и др., след натиск министърът заповядва да се спре депортацията на евреите от старите предели. Заповедта е разгласена и подготвените ешелони остават празни.
За приноса им за спасяването на българските евреи петимата кюстендилски граждани – Димитър Пешев, Асен Суйчмезов, Владимир Куртев, Иван Момчилов и Петър Михалев, са удостоени с най-високия държавен орден „Стара планина”, I степен, провъзгласени са за „почетни граждани на Кюстендил” и са признати от мемориала Яд Вашем за „праведници на света”. Пълният разказ за живота и съдбата им, както и за събитията преди и след кюстендилската акция, е представен в Къща музей „Димитър Пешев”, която днес ще работи с вход свободен.
Днес ще бъде и тържествено открита паметната плоча на Иван Момчилов, поставена преди броени дни при неговата къща в Кюстендил, на бул. „България“ 16, по инициатива на Инициативен комитет от родното му село Соволяно, част от който е доц. д-р Ангел Джонев. Той ще говори за заслугите и живота на нашия съгражданин по време на събитието, чието начало е 11:00 часа на паметника на Димитър Пешев.