Свлачище поглъща велоалеята към Сарафово, участъкът пропада към морето, а две държавни инситуции влязоха в разнобой по темата що е свлачище и стоят бездучастни. В същото време външен независим експерт е категоричен, че при следващото вълнение алеята ще бъде във водата.

„Напълно е възможно, това ни го потвърди външен независим експерт, който прави детайлно изследване на тази зона. Буквално ни каза, че ако не се предприемат действия, алеята и пътят ще влязат в морето. Затова призоваваме още веднъж „Геозащита“ Варна, Министерството на регионалното развитие и държавните институции, които отговарят за абразивните процеси на морската част да си променят мнението, защото според тях няма свлачище. А всеки може да види на място как ежедневно територията се свлича в морето и съвсем скоро ще изчезне. А това може би е най-красивата и романтична част от велоалеята между Бургас и Сарафово“, каза кметът на Бургас Димитър Николов.„Това, което ние имаме право и може да предприемем, то е да предотвратим достъпа по тази алея, така че хората да са предупредени за опасността. Насипали сме с насипен материал точно преди свлечения участък, така че да не може да се преминава с тежки автомобили. Това може да е някаква защита за хората, но ако се наложи да се обслужва самата брегоукрепителна дамба, която вече е изпълнена на свлачището, там някъде откъде да се мине. Държавата е дала едни пари да укрепи свлачището, а сега на дава пари да може да има достъп и това брегоукрепване като инженерно съоръжение да бъде обслужено. Има предупредителни знаци, които показват, е там има проблем, но хората си преминава.“, заяви зам. - кметът Чанка Коралска.

През месеците април и май Община Бургас за първи път поиска помощ от държавата за спиране на пропадането на част от крайбрежна улица с велоалея към кв. „Сарафово“. С огромна тревога през юли тя изпрати второ писмо до Областна управа и МРРБ. Ефективни стъпки за решаване на проблема все още няма, се посочва в официално съобщение на пресслужбата на Общината.

След първоначалното срутване и първия зов за помощ от местната власт, областният управител организира среща на място с експерти от “Геозащита“ ЕАД - гр. Варна. От „Геозащита“ изпратиха становище с констатации и препоръки. Според тях проблемът е предизвикан от повърхностни води. Две от препоръките, свързани с ограничаване на движението по алеята и поставяне на нужната сигнализация, бяха светкавично изпълнени от Община Бургас. Поставени са съответните пътни знаци и насипна дига за недопускане на автомобилно и пешеходно движение. Въпреки това, преминаването на велосипедисти и пешеходци там продължава.

Третата препоръка бе свързана с необходимостта от предприемане на действия за повърхностно отводняване и асфалтиране. Тъй като засегнатият имот е държавна собственост, тези действия би следвало да се предприемат от страна на държавата.

Междувременно ежедневните наблюдения, които извършват експерти на Общината, показват, че разрушителните процеси не затихват, а се задълбочават. По всяка вероятност, освен повърхностните води, има друга по-сериозна причина за разрушаването. Затова Община Бургас със собствени средства възложи да бъде извършен обстоен оглед от независими експерти със съответната професионална квалификация. Според тях основна причина за дестабилизацията на терена е морската абразия. Друга причина е нарушаването на баланса на наносите в тази територия, вследствие на изградената брегоукрепителна дамба. За да се предпази брегът от последващи неблагоприятни абразионни и свлачищни процеси, те препоръчват дамбата да се удължи с 300 м. в посока м. „Ъгъла“.

За Община Бургас е обезпокоителен фактът, че е налице разминаване в становищата на държавната „Геозащита“ ЕООД - гр. Варна и частната „Проект трой“ ЕООД - гр. Варна. Затова тя настоява да се проведе нова комисия в разширен състав, като в нея бъдат включени и външни експерти, различни от служителите на „Геозащита“ ЕООД - гр. Варна. Според Община Бургас по този начин ще се намери най-правилното решение за предотвратяване на по-сериозна авария и ще бъдат предприети адекватни действия за обезопасяване на брега, а с това и опазване на живота и здравето на хората!

Чуйте какво каза по темата кметът на Бургас Димитър Николов: