Има ясни доказателства, че руските войски са събирали накуп украински цивилни и са ги използвали като жив щит, предава БиБиСи (BBC).
Вижте снимки от разрушенията в района около Киев
В многобройни разговори от Обуховичи, селище северно от Киев, жители свидетелстват, че са били отведени от домовете си с насочено към тях оръжие и държани във физкултурния салон на местната гимназия от руските войски, опитващи се да спрат напредването на украинските сили.
Това ли е „Касапинът от Буча“? (видео)
Местни хора също така разказват за руски войски, стреляли по цивилни и държали други в плен в и около Иванков, разположен в непосредствена близост до Обуховичи.
През нощта на 14 март руските войници в Обуховичи са атакувани и губят хора и бронирана техника. Украинците си възвръщат територия.
С настъпването на нощта местните хора, покрили се в мазетата си, чуват експлозии и скърцащия звук от маневриране на бронирани превозни средства.
Те са били под руска окупация от началото на инвазията - районът е разположен по главната ос на руско настъпление от север. Обуховичи е на 100 км от Киев, близо до Беларус, южно от мястото на ядрената катастрофа в Чернобил.
Столтенберг обеща на Украйна доставки на тежки въоръжения
Вече успяхме да говорим с много хора за случилото се онази нощ. Всички ни разказаха едни и същи истории за 24 часа, които травмираха селото, разказва в своя репортаж за човешките трагедии в доскоро окупираните от руската войска територии BBC.
Семейства описват как руснаците обикалят от врата до врата, събират ги в кръг с насочени към тях оръжия и ги завеждат до местното училище, където руските сили ги използват като човешки щит.
131 държави заемат прозападна позиция в украинския конфликт
Много от къщите в селото са поставили надписи "хора" на портите си - начин да предупредят войниците да бъдат внимателни и да не ги нараняват. Но в крайна сметка знаците се оказват магнит за руските войски.
Хората разкват, че ако не си отворят вратите, руснаците ги разбивали. Около 150 цивилни, включително възрастни хора и малки деца, са отведени от домовете им и събрани в училището.
„[Руснаците] са фашисти, вандали. Беше хаос, деца и хора плачеха... Не искам да говоря за руснаците. Те не са хора“, разказва пред BBC 60-годишният Иван.
Руските войски окончателно се оттеглиха от Киев и Чернигов
Лидмила Суткова описва ужаса от държането им в сградата на училището:
"Когато започваха експлозии, мислехме, че ако таванът падне, това ще се превърне в масов гроб."
Други свидетелстват, че някои от руските войници са били пияни и заплашвали, че ще ги отведат в Беларус.
Мария Билоховост, 89-годишна прабаба, казва, че е оцеляла във Втората световна война и че руските нашественици са били като германците.
„Разликата е, че говориха руски, така че знаех какво си казват.“
Засилват се боевете в Източна Украйна
Тя споделя, че руснаците я оставили в къщата, но взели останалата част от семейството ѝ – включително внучката ѝ Маряна и правнучката Мархарита.
Маряна казва, че двегодишната Мархарита все още показва признаци на тревожност.
Майката на Маряна Олена разказва, че се страхувала, че всички ще бъдат разстреляни във физкултурния салон:
„Уплаших се за дъщеря си. Нямам думи. Все още съм уплашена. Картечници - едно двегодишно момиченце не трябва да вижда това.“
Столтенберг: Путин иска цяла Украйна и нов световен ред, войната ще продължи години
Олена разказва, че докато руснаците окупирали селото, млади жени и момичета се крили в домовете си:
„Бяхме наистина ужасени. Една дама отиде да събира за къщата си дърва за огън – беше простреляна в крака. Просто го направиха за забавление.“
В Обуховичи не е имало масово клане на цивилни, но пред екипа на BBC жители на селището разказали истории за убити хора, включително и местен свещеник.
Нагоре по пътя е близкото село Термаховка, разположено в пустееща зона, където се пресичат пътщата водещи към Беларус, Чернобил, Варшава и Киев.
Там се намират изгорени военни превозни средства и военни позиции, държани доскоро от руснаците, но сега ползвани от украинците.
Откриха мъртво дете от Киев, чиито родители го издирваха в социалните мрежи
25-годишният Богдан казва, че е държан в плен от руските войски в продължение на 15 дни навън при минусови температури, често вързан и със запушена уста.
Той навива крачола си, за да покаже къде го е прострелял руснак:
„Постави ме на пейка близо до къщата, насочи автомата си към мен и простреля коляното ми... причината е, че имам по-малък брат, който е служил в армията. Намериха военната му шапка и военните му снимки.“
Богдан също така води екипа на BBC през едно подгизнало поле, за да им покаже участък с разорана земя, за който казва, че е плитък гроб. Руснаците го принудили да изкопае дупката, обяснява той, за да могат да заровят тялото на застрелян човек.
Стигането до тези села е тежко и се минава през километри гъста гора. Тази част на Украйна е земя на реки и блата. Това е една от причините, поради които руският напредък там спря.
Г-7 иска отстраняването на Русия от Съвета по правата на човека в ООН
Руснаците се изтеглиха от тази област и сега тя бавно се инегрира обратно с останалата част от страната.
Екипът на BBC предава, че докато е бил там, украинската армия е възстановила временен мост над река по пътя за столицата, до руините на друг, който руснаците взривили, докато се оттеглят към Беларус. Десетки доброволци са помогнали с палене на огньове, приготвяне на супи, сечене на дървета, изравяне на пънове и проправяне на нови пътища.
В райони, където украинските сили успяват да си възвърнат контролът, се натрупват все повече доказателства, че руските войски са нарушавали законите за война многократно.
Въпросът е как руснаците се отнасят към цивилните в териториите, които все още владеят, завършва материалът на BBC.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм