
С викове “Убийци” и “Корупция” стотици протестиращи демонстрираха общественото си недоволство срещу мерките на властта, довели до пореден смъртен случай на пътя. Преди дни на пътя между Телиш и Радомирци издъхна 12-годишната Сияна, при тежка катастрофа, предизвикана от ТИР. В тежко състояние е дядо ѝ, баба ѝ също бе ранена. Трагедията е поредна в района. За последните месеци това е трети смъртен случай, десет други души са били ранени при пътни произшествия. Подавани са сигнали за лошото състояние на пътната настилка, но от Агенция “Пътна инфраструктура” (АПИ) не са реагирали. След инцидента със Сияна от агенцията съобщиха, че пътят е ремонтиран, а участъкът - в добро състояние.
Днес протестът, организиран от “Ангели на пътя” - организацията на почернени хора, изгубили свои близки във войната на пътищата, започна от Съдебната палата в София, шествието премина в посока Министерството на правосъдието, а оттам към Народното събрание и сградата на АПИ.
Протестиращите искат оставка на ръководството на АПИ и дори ефективни присъди за нехайството.
От АПИ са с “чиста съвест”
“Ние сме с чиста съвест. За 1 година свършихме огромна работа”, заявиха представители на АПИ, след като слязоха за кратко при протестиращите.
Появи се и директорът на АПИ Йордан Вълчев, който заяви, че тъй като има следствени действия не може да коментира. Той каза, че кани протестиращите на разговор в агенцията. На въпрос ще подаде ли оставка, каквото е искането на портестиращите, той заяви, че трябва да се говори спокойно с демонстрантите.
Появата му доведе до напрежение. Пътният шеф беше посрещнат с викове: “Убийци”, “корупция”, “боклук” и др.
По-късно Вълчев заяви: "Ако всички искат, ще си подам оставката. Въпросът е, че като си подадем оставките, ще стане както всеки друг път. Нещата са от много време. Магистралите не се строят, много неща са забавени. Ще се забавят още повече".
Според него реакцията на АПИ е, че винаги е отговарялиа на всичките сигнали.
МП работи за бързи и справедливи разследвания
С протестиращите излезе да разговаря и правосъдният министър Георги Георгиев. Той обяви какви мерки е предприело ръководеното от него министерство.
“Готов е законопроектът за вещите лица, работим за затягане на наказанията. Утре ще бъде публикуван за обществено обсъждане законопроект за промени свързани с вещите лица”, обясни Георгиев и посочи, че се предвижда изпит за придобиване на правоспособност, задължително ежегодно обучение от държавата, както и правомощие за заличаване на вещи лица, които бавят делата или не си вършат добре работата.
Той обясни, че се предвижда и възможност за видеоконферентна връзка с вещи лица, за да могат да дават показания пред съдилища в различни краища на страната.
“Работим с представители на парламентарни групи да бъдат затегнати наказанията, без да има риск после да паднат в Конституционния съд”, обяви още министър Георгиев.
Той добави, че се готви и законопроектът за камерите за глобяване за скорост, които "трябва да докажат и покажат, че наказанието е незибежно“.
Въпреки уверенията му, че промени се правят за бързо и справедливо правосъдие, от протестиращите се чуха подвиквания, че най-голямата корупция е в правораздаването. Последваха викове: “Корупция”.
Част от протестиращите носиха снимки на свои близки, загинали при пътнотранспортни произшествия и плакати с надпис: "Сияна заслужава живот, не тишина", "Сияна загина, корупцията оцеля", "Съдебната система в България: враг на жертвите, защитник на убийците" и "Максимална присъда за пияните, дрогирани и нагли пътни убийци".
Снимки: БТА