Министерство на финансите се готви да увеличи годишните вноски, които компаниите правят за концесиите на минералните  извори. Екипът на финансовия министър Асен Василев предлага увеличението да е над 29 % годишно за 1 куб.м. спрямо нивото през 2023 г., а  от 2025 г. – ежегодно индексиране, в зависимост от инфлацията за предходната година.

Промените са обсъдени на среща в министерството с представители на бутилиращите компании, потвърждават от браншовата асоциация. Първите коментари са, че увеличаването на концесионната такса автоматично ще доведе до покачване, и то значително, на крайната цена на продукта.

През последните години българският потребител е принуден да пести от всичко и да прави сметка за всеки разход. След увеличението на сметките за тока, газта, хранителните продукти и всички услуги, явно вече ще му се налага да брои повече и за бутилка минерална вода. В момента в търговската мрежа 1,5 литра минерална вода се купува на цена от 1 лв. до 1,50 лв. За сравнение със страните от ЕС (с по-висок стандарт и по-високи доходи на гражданите), българите плащат толкова, колкото и французите, австрийците и германците. В  Испания и Италия може да се намери и по-евтина минерална вода, както и в Гърция, Румъния и Португалия. В Турция бутилката вода отдавна е по-евтина.

Кратко проучване, направено през месец ноември в различни търговски обекти в Европа показва, че в Северна Италия може да се купи бутилка минерална вода от 1,5 литра на цена от 0,42 до 0,45 евро, т.е. от 0,81 до 0,88 лева. В град Падуа цената пада до 0,37 евроцента, и то за една от най-известните марки. В Южна Франция, също за една от световноизвестните марки, клиентите плащат между 81 стотинки и 1,20 лв.  В Севиля (Испания)  бутилираната минерална вода от 1,5 литра е на цена от 82 стотинки. В Португалия цените са още по-ниски. В магазините в Лисабон 6 литра минерална струва 1,89 евро.