„Старият Бургас“ за кап. Савов и Рикардо Тоскани като бургаски герои в Сливнишката битка
„Кръвта на нашите прадеди е кипяла по различен начин, и Слава Богу“, коментира историческите събития водещият на рубриката „Старият Бургас по Дарик Югоизток“ – Митко Иванов.
В контекста на протестите пред Народния театър от 7 ноември, Митко Иванов избра в това издание на авторската си рубрика да говори за реалните военни действия и участието на бургазлии в Сливнишката битка, представяйки не оповестявани до момента факти и ярки личности. Сред тях е
Капитан Михаил Савов - една от бургаските личности, поставяща живота си на карта в битката за Сливница.
По думите на писателят и историограф, Митко Иванов, дълги години личността на Михаил Савов е стояла в сянка. Едва през 2012 г. той не само е реабилитиран, но получава и орден „Стара планина“ Първа степен.
„Той променя българските военни устави. Пръв помощник на цар Фердинанд, по време на Балканската и Междусъюзническата война и осъден за неуспешни военни операции в Чаталджанската битка“, споделя Митко Иванов.
Приносът на Михаил Савов в битката на Сливница
Въпреки че ръководи левия фланг, на който се случват най-малко военни събития, той има невероятен принос за победата на Сливница.
„Срещу много по-многочислен противник той успява да удържи позициите, и то с все още недостатъчно обучени военни части“, разказва авторът на рубриката.
По думите му, най-забележителното е, че Михаил Савов се противопоставя на заповедта да отстъпи. Заповедта сама по себе си показва, колко смазващо и категорично е било превъзходството на сърбите. Отказът, от друга страна, говори за смелостта, решителността и несломимия дух на Михаил Савов.
Ролята на италианското момче Рикардо Тоскани в Сръбско-българската война – любимецът на обществото „Старият Бургас“
„Другата светла личност, която несъмнено оставя своя траен отпечатък върху българската история, е Рикардо Тоскани. Пристигането му в България е съпроводено с неблагоприятни за страната ни събития – избухва Сръбско-българската война. И като един истински последовател на Гарибалди, той веднага се записва като доброволец. Освен това става и председател на италианското дружество за взаимопомощ, състоящо се от 70 италианци“, пояснява Митко Иванов.
Гордост и разочарование се преплитат в едно, когато става дума за факта, че медал за храброст и доблест е връчен на италианската дружина, тръгнала от Бургас, от краля на Италия, но няма никаква информация за българско признание.
„Може би и посмъртно могат да бъдат отчетени заслугите на тази италианска общност от българска страна“, коментира съавторът на „Историята на Бургас“.
Според Митко Иванов сред четирите дружини от Бургас, една e доброволческа, съставена предимно от млади учители, показва смелост и неотстъпчивост, когато се оказва, че няма да участва пряко във военните действия. Стига се до там, че в случая се намесва самият Фердинанд.
За славните бургазлии, за техния характер и времето на действията, чуйте повече в звуковия файл от Митко Иванов:
Материалът подготви Магдалена Динева, Дарик Югоизток