Работата по реконструкцията на Небет тепе в Пловдив, която има за цел да консервира руините, е удължена до 31 юли. Това стана ясно от заявление, подадено от Дарик радио до Община Пловдив по Закона за достъп до информация. Първоначално проектът трябваше да приключи в края на април тази година.

По време на ремонтните дейности на Небет тепе беше поставена ограда, която предизвика широко обществено недоволство в Пловдив. С казуса се зае и Прокуратурата. Кметът на Пловдив, Костадин Димитров, заяви, че има няколко становища от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) относно оградата и се очаква институцията да посочи кое от тях да бъде взето предвид.

В отговора си до Дарик радио, Община Пловдив уточнява, че техническият инвестиционен проект за Небет тепе е одобрен от главния архитект на Общината и има издадено разрешение за строеж, включително за предвидената ограда около комплекса. Всички дейности се извършват под наблюдение на археолози, които гарантират спазването на предписанията за археологическия обект.

Официалното становище на НИНКН, представено от директора на института арх. Петър Петров, потвърждава незаконността на оградата на Небет тепе. Според института, оградата не само създава друг образ на комплекса, но и ограничава достъпа до него, което не е съвместимо с културната му стойност.

Остават отворени и още въпроси: Алеите от павета в археологическия комплекс на „Небет тепе“, тревните площи, преместването на каменни блокове от крепостната стена - всички тези дейности по проекта,  съгласувани ли са с НИНКН и Министерство на културата? Съобразени ли са с археологията? 

В момента се очаква Министерството на културата да разреши въвеждането на Небет тепе и Източната порта в експлоатация и отварянето им за граждани и туристи.

 

Археологическият комплекс е едно от емблематичните места на втория по големина град в страната и една от любимите дестинации за разходка на местните и на туристите. Небет тепе, признато за паметник на културата от национално значение, заедно с Джамбаз тепе и Таксим тепе формират Трихълмието, по-известно като „Старинен Пловдив“. То е едно шестте тепета, запазили се до наши дни, около които е построен Пловдив.