Против намерение за увеличение на акцизните ставки върху алкохолните напитки с 10-15%, считано от началото на 2025 г. се обявиха от Асоциацията на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки (спиритсБЪЛГАРИЯ) и Национална лозаро-винарска камара (НЛВК).
От браншовите организации разпространиха официална позиция, с която изказват безпокойство и загриженост спрямо мярката. Според тях въвеждането ѝ без внимателно планиране, задълбочен анализ и открит диалог със заинтересованите страни.
Индустрията алармира, че подобен ход ще увеличи нелегалното производство, което в момента е близо 50% от консумирания алкохол в страната, ще постави под риск общественото здраве и ще доведе до намалени приходи за държавната хазна с над 60 млн. лв.
“Липса на консултации и прозрачност Промени в данъчното законодателство броени дни преди старта на прилагането им, без липсата на какъвто и да е диалог с бизнеса, натрапва усещането за несигурност и непредсказуемост, които могат да имат тежки последици както за индустрията, така и за държавния бюджет. Необходимост от оценка на рисковете и координирано планиране Повишаването на акцизите е сложна фискална мярка, която трябва да бъде съгласувана с всички засегнати страни, за да се избегнат негативните ефекти. Координацията и планирането на такова увеличение изискват задълбочен анализ на потенциалното въздействие върху потребителите, бизнес средата, рискът за общественото здраве, държавните приходи”, се посочва в позицията.
Според браншовите органзиации увеличаването на акциза с 10-15% ще доведе до спад на приходите в държавната с над 60 млн. лв от акциз и от ДДС.
“Секторът на спиртните напитки е важен за българската икономика и допринася с 250 млн. лв. акцизни приходи за 2023 г. Особеностите на пазара сочат обаче, че всяко увеличение на цената през акциз води до съответния спад в продажбите на легална продукция. Това се дължи на ценовата чувствителност на пазара и на лесния достъп до заместители, които не подлежат на облагане и контрол. Затова нашата прогнозна оценка показва, че ако бъде въведено предложеното увеличаване на акциза, то ще доведе до двуцифрен в процентно изражение спад в продажбите на легалния алкохол. Това означава над 30 млн. лв. намаляване на приходите от акциз и още 30 млн. намаляване на приходите от ДДС в държавния бюджет. Призив за оценка на риска и преразглеждане на мярката Устойчивото управление на акцизната политика изисква прозрачност, предсказуемост и диалог. Във връзка с гореизложеното, настояваме темата за акцизна ставка да бъде експертно обсъдена, всички рискове да бъдат взети предвид и да се обмислят алтернативни решения, които да балансират параметрите на държавния бюджет. Ние разчитаме на устойчиви и ефективни решения за развитието на българската икономика, в това число и за бъдещето на алкохолната индустрия в страната”, посочват от Асоциацията на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки (спиритсБЪЛГАРИЯ) и Национална лозаро-винарска камара (НЛВК).