Приключи срещата на върха на държавите от ЕС в Брюксел, проведена на 30-31 май.
На нея бе договорен нов, шести пакет от санкции срещу Русия и бяха взети някои значими решения, но не успяха да постигнат пълноценно решение по толкова спорното ембарго върху ключовия износ на петрол от Москва.
На срещата на върха в понеделник 27-те страни се споразумяха за шестия пакет от санкции, с който ще бъде спряна по-голямата част от руския петрол, но бяха изключени доставките по тръбопроводи, което беше отстъпка за Унгария. Седмиците на спорове за петрола разклатиха европейското единство на фона на войната на Кремъл в Украйна, а откъсването на големи икономики като Германия от руския газ е много по-трудно.
Ръководителят на изпълнителната власт на ЕС Урсула фон дер Лайен заяви, че засега Брюксел е стигнал достатъчно далеч в нанасянето на удари по руските изкопаеми горива и че е време да се съсредоточи повече върху "финансовия и икономическия сектор".
Частична забрана на руския петрол и отсрочка за България
Лидерите на ЕС подкрепиха забраната за "повече от две трети" от вноса на руски петрол в компромисно споразумение с Унгария за налагане на санкции на Москва заради войната в Украйна.
„Споразумение за забрана на износа на руски петрол за ЕС. Това незабавно покрива повече от две трети от вноса на петрол от Русия, съкращавайки огромен източник на финансиране за нейната военна машина. Максимален натиск върху Русия да сложи край на войната“, туитира Мишел по време на среща на върха в Брюксел.
ЕС ще намали износа на руски петрол с 92% до края на годината
Съюзът ще отпусне и над 9 милиарда евро на Украйна, за да има тя "незабавна ликвидност".
Все пак френският президент Еманюел Макрон съобщи, че ЕС ще намали износа на руски петрол с 92% до края на годината.
"Договорихме се за нов пакет от санкции... Те трябва да ни помогнат да намалим използването на руски петрол с 92% до края на годината... Този нов пакет от санкции срещу Русия е исторически. Решихме да се отървем от зависимостта си от руския петрол възможно най-скоро", заяви Макрон на пресконференция след срещата на върха на ЕС.
Понастоящем съоръженията за съхранение на газ в ЕС са запълнени на 41%, което е с 5% повече в сравнение със същия период на миналата година, заяви ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след срещата на върха на ЕС в Брюксел.
Шестият пакет от санкции срещу Русия ще засяга 80 руски бизнесмени и 3 телевизионни канала
Ръководителят на Европейската комисия добави също, че стремежът на ЕС да диверсифицира енергийните си доставчици вече е довел до удвояване на доставките на неруски втечнен природен газ за ЕС през първото тримесечие на 2022 г.
България също получава отсрочка и ще може да купува руски петрол още две години.
Шести пакет от санкции срещу Русия - 80 руски бизнесмени и 3 телевизионни канала
Шестият пакет от санкции срещу Русия засяга 80 руски бизнесмени и 3 телевизионни канала, чиито имена ще бъдат обявени след окончателното одобрение на санкциите, заяви френският президент Еманюел Макрон.
"Шестият пакет от санкции на ЕС срещу Русия е много важен, той ще позволи първата руска банка Сбербанк да бъде изключена от системата SWIFT и за първи път да се наложи петролно ембарго", добави той на пресконференция след срещата на върха на ЕС, която се проведе в Брюксел на 30-31 май.
От своя страна италианският министър-председател Марио Драги заяви, че антируските ограничения ще останат в сила "много, много, много дълго време" и че "търговските канали ще се променят за много години, ако не и завинаги".
ЕК ще даде становище по кандидатурата на Украйна за членство на 15 юни
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел пък заяви, че официалното одобрение вероятно ще се състои в сряда или четвъртък. Ръководителят на Европейския съвет е убеден, че на срещата на върха на ЕС ще бъде намерен компромис по шестия пакет от санкции
"Мога да потвърдя, че правният текст на регламента на Съвета на ЕС относно санкциите вече се редактира, въпрос на часове е, очакваме да бъде одобрен утре вечер или вдругиден", каза Мишел.
Президентът на Хърватия Зоран Миланович обаче заяви, че новите санкции на Европейския съюз срещу Русия ще накарат руския лидер Владимир Путин само да се усмихне.
"За съжаление, санкциите не дават резултат, но може би ще дадат резултат в някакъв момент. Нито рублата е паднала, нито Русия усеща всичко това от финансова гледна точка, а когато го усети, войната ще приключи. Цената ще бъде платена от гражданите на Европа, а Владимир Путин ще се усмихва със задоволство."
„Газпром Експорт“ спира доставките за датската Orsted и Shell
Миланович изрази убеденост, че ще има и други купувачи на руски нефт и газ, особено поради голямото търсене на енергийни ресурси.
Съвместни поръчки на страните от ЕС в областта на отбраната
До края на юни Европейската комисия ще предложи на държавите-членки на ЕС да инвестират 500 млн. евро в съвместни покупки в областта на отбраната през следващите две години, заяви още ръководителят на ЕК Урсула фон дер Лайен след срещата на върха на ЕС в Брюксел.
"Сега се нуждаем от нов етап, когато става дума за попълване на запасите от оръжия, които бяха предадени на Украйна, например. Важно е това да става по координиран начин. За тази цел организираме работна група, която да се занимава с подобна координация... До края на юни Комисията ще предложи също така да се мобилизират 500 млн. евро от бюджета на ЕС за следващите две години, за да се засилят съвместните покупки", каза тя.
ЕС и Турция ще помагат за деблокиране на украинското зърно
ЕС и Турция ще положат усилия за деблокиране на 20 млн. тона украинско зърно за износ, каза френският президент Еманюел Макрон.
Драги: Почти всички големи държави в ЕС са против членство на Украйна
Той заяви, че се отнася положително към разговорите на Путин с Ердоган в контекста на деблокирането на украинския износ на зърно.
Лидерите на ЕС предложиха да улеснят износа на храни от Украйна по суша и през пристанищата на ЕС и да подкрепят украинския селскостопански сектор, се посочва в заключенията от европейската среща на върха.
"Европейският съюз предприема активни мерки за насърчаване на износа на селскостопански продукти от Украйна и за подкрепа на украинския селскостопански сектор преди събирането на реколтата за 2022 г. Във връзка с това Европейският съвет приканва държавите-членки да ускорят работата по линиите на солидарност и да насърчат износа на храни от Украйна по различни сухопътни маршрути и пристанища на ЕС", се казва в документа.
Италианският министър-председател Марио Драги заяви след срещата на върха на ЕС, че военноморските сили на страната биха могли да участват в разминирането на украинските пристанища.
Страните от ЕС да инвестират 500 млн. евро в областта на отбраната, предлага Фон дер Лайен
"Има съгласие от руска страна корабите да напускат пристанищата, но проблемът е, че те са минирани. Страните - Русия и Украйна - се обвиняват взаимно за това, но факт е, че те са пълни с мини. И нашите военни моряци биха могли да помогнат да ги разчистят", каза Драги на пресконференция, излъчена по канала на италианското правителство в YouTube.
ЕС иска да отреже трети страни да купуват петрол от Русия
Страните от Европейския съюз искат да направят невъзможно трети страни да купуват петрол от Русия, заяви полският министър-председател Матеуш Моравецки пред репортери в Брюксел.
"Полша и все повече страни от Европейския съюз говорят на висок глас за т.нар. вторични санкции. На първо място е възможността за налагане на санкции по такъв начин, че руският петрол да не може да се продава и на трети страни, на страни извън Европейския съюз", каза Моравецки.
"Газпром" прекъсва доставките за още европейските държави
Докато Европейският съюз се бави със забраната за доставка на газ, руският държавен гигант "Газпром" вече започна да прекъсва доставките за европейските държави, които отказаха да плащат за газа си в рубли. В понеделник Нидерландия стана последната страна от ЕС, на която бяха спрени кранчетата, след като доставките бяха прекратени за Финландия, България и Полша.
„Газпром Експорт“ ще спре доставките на газ и за водещата датска енергийна компания Ørsted на 1 юни поради неплащане на доставения през април газ и отказ за плащане в рубли. Освен това руският холдинг ще спре доставките на газ за Shell Energy Europe Limited по договора за доставка за Германия от 1 юни - също поради неплащане на доставения през април газ. Максималният годишен обем на доставките по този договор е 1,2 млрд. куб. м, уточнява „Газпром“.
Други държави-членки на ЕС, отстъпиха пред исканията на Кремъл да плащат в рубли, за да си осигурят доставки, които според тях са жизненоважни за икономиките им. Но отказът да се прекъснат огромните суми, които ежедневно отиват в хазната на Кремъл, подхрани критиките, че блокът помага за финансирането на военната машина на Москва.
Кандидатурата на Украйна за членство
Италианският министър-председател Марио Драги заяви, че предоставянето на статут на кандидат за членство в ЕС на Украйна не се очаква поради възраженията на повечето държави, но Европейската комисия разглежда възможност за ускорена процедура.
"От самото начало подкрепям присъединяването на Украйна към ЕС. Всички големи държави от ЕС се противопоставят на статута на Украйна като кандидатка за членство в ЕС, с изключение на Италия. Можем да поискаме статут на кандидат за членство в ЕС, но в момента това не е предвидимо поради противопоставянето на страните", заяви Драги на пресконференция след срещата на върха на ЕС.
Върховната рада на Украйна одобри санкции срещу руския патриарх Кирил
Той уточни, че Европейската комисия обмисля въвеждането на ускорена процедура. "Път, който сега не съществува, но може да бъде предложен и Европейската комисия ще изготви доклад за това", каза италианският премиер.
Европейската комисия ще даде становището си по молбата на Украйна за получаване на статут на кандидат за членство в ЕС на 15 юни, заяви френският външен министър Катрин Колона.
"Обсъдихме мястото на Украйна в европейското семейство...Този въпрос ще бъде обсъден на срещата на Съвета на Европа на 23-24 юни. По-специално ще бъде обсъдена молбата на Украйна за признаване на страната като кандидат за членство в ЕС. Очакваме заключението на Европейската комисия по този въпрос, все още не го знаем, то ще бъде дадено на 15 юни", каза Колона на пресконференция с полския си колега във Варшава.
На 28 февруари Володимир Зеленски подписа кандидатурата на Украйна за присъединяване към Европейския съюз. Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен връчи на Зеленски въпросник по време на посещението си в Киев през април, за да започне преговори за присъединяване. Тя подчерта, че предаденият документ е "основа за дискусиите през следващите месеци". ЕК вече е получила отговорите на Киев на въпросника и е започнала да ги оценява.
Макрон с предложение към Путин за прекратяване на блокадата на Одеса
Френският президент Еманюел Макрон заяви, че той и германският канцлер Олаф Шолц са призовали Владимир Путин да прекрати руската блокада на украинското пристанище Одеса съгласно условията на резолюция на ООН.
"В дискусията, която проведохме с Олаф Шолц миналата събота, предложих на президента Путин да поемем инициативата за резолюция на ООН, която да даде много ясна рамка на тази операция", заяви той след европейската среща на върха в Брюксел.
Макрон и Шолц се обадиха на Путин в събота и оттогава нито един от тях не е споменал за предложената резолюция на ООН, въпреки че се полагат дипломатически усилия за премахване на руската заплаха за Одеса - последното голямо черноморско пристанище в украински ръце.
Нахлуването на Русия в Украйна на практика лиши огромната ѝ реколта от зърно от световния пазар, което доведе до покачване на световните цени на храните и заплашва да изостри хуманитарните кризи в Африка и Близкия изток. Украинските защитници на пристанището са поставили мини, а руският флот не позволява на товарния трафик да пристига в Украйна.
Според предложението на Макрон с резолюция на ООН ще се създаде рамка, в която пристанището ще бъде разминирано и доставките на зърно ще бъдат възобновени.
Макрон отдаде дължимото на ролята на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш в търсенето на решение и заяви, че Русия е водила "обещаващи" разговори с черноморската си съседка Турция. Това е довело до надежди, че ситуацията може да бъде разрешена през "следващите дни, следващите седмици", каза той.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- Путин: Изстреляната срещу Украйна балистична ракета е със среден обсег
- Инструктираха по телефона Мария Захарова да не коментира удара с междуконтиненталната ракета (ВИДЕО)
- Русия изстреля междуконтинентална балистична ракета срещу Украйна (ОБНОВЕНА)
- Работи ли нелегално руско консулство в централата на БСП във Варна?