От „Възраждане” и „БСП за България” обявиха, че България не е готова да влезе в еврозоната на 1 януари 2024 г. И двете формации се позоваха на анализ на Българската народна банка.
От БСП уточниха, че текстът, изпратен от банката до парламентарните групи, все още не е одобрен от работната група и Координационния съвет за въвеждане на еврото в България, както и от Управителния съвет на БНБ.
Журналист пред Дарик: Ще станем гетото на Европа, ако Румъния влезе в Шенген, а ние - не
Румен Гечев от БСП уточни, че формацията не променя становището си, че влизането в еврозоната е завършване на интеграционните процеси, но когато има сигурност, че времето на присъединяване към паричния съюз ще бъде от полза на България. По думите му в момента страната ни не е готова за тази стъпка.
Лидерът на „Възраждане” Костадин Костадинов определи анализа за еврото на БНБ като потресаващ. Той уточни, че партията не се е отказала от свикване на референдум относно въвеждането на еврото.
Димитър Радев: България има висока степен на готовност за присъединяване към Еврозоната
По-рано в предаването "Кой говори?" в ефира на Дарик радио журналистът Огнян Георгиев изрази мнение, че Шенген е по-важен за България в момента от еврозоната.
"Шенген се състои от всички континентални членки на ЕС без Румъния и България и Кипър, който има свой вътрешен проблем. Има два варианта - първият е ние и Румъния да останем извън тази зона. Вторият вариант е румънците да успеят да влязат, ние не. Това ще е кошмарен вариант за България – ще останем единствената континентална членка, която не е член на това пространство. Този вариант ще е кошмарен за Северна България, която ще се задръсти, буквално – от границите с Румъния до планината ние ще имаме колони от хора, тирове и автомобили, които няма да могат да минат", заяви журналистът.
Нинова пита БНБ къде са докладите с плюсове и минуси за влизане в еврозоната
"Ние ще станем гетото на Европа, ще бъдем тази дупка, която ще седи тук", каза още той и допълни: "От имиджова гледна точка ние със сигурност ще бъдем втора ръка член и то ще бъде видимо", категоричен е Огнян Георгиев.
Миналата седмица пък по време на изслушване в парламента управителят на БНБ Димитър Радев заяви, че България има висока степен на готовност за присъединяване към Еврозоната, а ползите от приемането на еврото ще са много повече от разходите и рисковете.
Радев уточни, че има редица анализи, както на БНБ, така и на други институции, които дават положителна оценка за присъединявато на страната към Еврозоната. Това от своя страна директно ще подобри кредитния рейтинг на България и ще позволи теглене на държавен дълг при по-добри условия.
Спадът в еврозоната се задълбочава, засилват се опасенията от рецесия
Въпросът за присъединяването на България към Еврозоната е преди всичко политически, а не експертен, заяви управителят на БНБ Димитър Радев в Народното събрание.
Радев посочи, че досега са правени редица анализи за ефекта от приемането на еврото у нас и те сочат, че ползите от членството са много повече от рисковете и разходите, а българската икономика има висока степен на готовност. Липсата на редовно правителство и ясен политически ангажимент обаче са сериозни пречки по пътя към Еврозоната.
Радев допълни, че влизането в еврозоната ще осигури по-добър кредитен рейтинг на страната, но всяко забавяне на процеса ще влошава този показател.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- „Ще ви подпалим, ако трябва”: Еврозоната отново скара депутатите
- Корнелия Нинова: Борисов е страхливец. Страх го е за политическото му бъдеще
- Петкова: Доволни сме от постигнатото, редовният кабинет може да продължи със своите приоритети
- Костадинов: В България една голяма част осъжда корупцията не по принципни съображения, а защото не участва в нея