Специализирана полицейска операция срещу купуването на гласове стартира от рано тази сутрин на територията на област Смолян. Акцията започна от ромската махала в квартал „Младост“ в Смолян, на улица „Заводска“ в кв. Устово, и на различни места в цялата област. Очаква се да се включат и сили на жандармерията. Операцията ще продължи от полунощ на 11 октомври до 8 часа на 12 октомври.
„Операцията е насочена срещу престъпления против политическите права на гражданите и противодействие на конвенционалната престъпност. Фокусът днес е насочен към проверка на финансово-кредитни институции – фирми за бързи кредити, заложни къщи, игрални зали и казина, търговски обекти, питейни и увеселителни заведения, както и производствени цехове и предприятия, а също така и лица и групи, проверка на МПС и всичко, което днес можем да проверим. Операцията протича и на територията на останалите полицейски управления, като както в областния град, така и в останалите градове и населени места, има сформирани екипи от служители на криминална и охранителна полиция, колеги от жандармерията и пътна полиция. Ще включим и служители от други контролни държавни органи – първоначално от Държавно горско стопанство – Смолян. При необходимост ще привлечем и представители от други институции. Надяваме се, че до ранния следобед ще имаме първи данни от операцията, която се провежда в контекста на предстоящите парламентарни избори. Целта на операцията е да не допуснем изкривяване на вота на гражданите – целият спектър от престъпления, описани в Наказателния кодекс, свързани с купуване и продаване на гласове, влияние по някакъв начин върху избиратели, използване на зависимости – финансови и хазартни. Също така ще разглеждаме взаимоотношения работодател – работник и всичко, което е свързано с такива престъпления“, каза пред медиите комисар Иван Демирев, началник на отдел „Охранителна полиция“ към ОД на МВР – Смолян.
Операцията ще продължи и в тъмната част на денонощието. Ще се проверяват МПС, адреси и лица, за които има данни от предходните избори.
„За тези избори има 3-4 сигнала за такива престъпления, които обаче са общи, без конкретика. Има и преписки, по които се работи, но засега няма образувани досъдебни производства“, уточни Демирев.
Той заяви още, че предизборната кампания засега протича спокойно, но униформените знаят, че с наближаването на изборния ден – деня преди вота и самия ден на вота – рязко се увеличават сигналите. Демирев призова гражданите да подават сигнали към МВР за такива престъпления, тъй като има междуведомствено звено, което ги проверява в рамките на 48 часа.
От квартала коментираха, че одобряват такива проверки.
„Така трябва да е. Те са отпуснали държавата, все едно се намираме в някакъв овчарник. Постоянно трябва да има такива проверки“, каза един от местните. Той заяви, че през последните 5 години никой не е стъпвал в махалата да купува гласове.
„Както знаят полицаите и обществото, в нашата махала ромите са трудолюбиви, честни и работливи. Ходят на работа, на училище, на детски градини. Всички си мислят, че сме черната овца на обществото, но не е така. Много по-черни овце има в обществото от нас“, каза един от жителите на махалата, Александър Георгиев.
Негови съкварталци обясниха, че полицията идва да ги предупреждава, ако има нещо да съобщят, а други не скриха гнева си, че първо проверяват тях.
Униформените проверяват и в момента дали са предлагани пари, дърва за огрев и други екстри срещу вот. Но ромите категорично отричат.