Спартак Варна записа загуба с 0:2 от Арда в мач от 22-ия кръг на efbet лига. Точни за домакините бяха Станислав Иванов (’53) и Иван Тилев (’85). Александър Цветков получи директен червен картон в края на първата част след опасно влизане в крака на Абубакар Тунгара. През целият мач Арда владееше повече топката и отправи повече опасни удари към вратата, съобщава официалният сайт на клуба. Така тимът от Кърджали запазва осмата си позиция с актив от 35т., докато “соколите” са последни с 12т.

Отборът на Арда имаше преимущество във владението на топката през първото полувреме. Точни удари не бяха отправени и към двете врати през тази част. В 25-ата минута Микелс стреля от пряк свободен удар, но в стената на Арда. В края на първата част Александър Цветков получи директен червен картон заради опасно влизане на Тунгара. Ситуацията бе разгледана от главния арбитър Георги Кабаков и потвърдена чрез системата ВАР.

Първият точен удар за домакините в срещата дойде в началото на втората част, които продължиха атаката си. Последва второ опасно положение, което премина покрай страничния стълб на Фигейредо. В 53-тата минута Станислав Иванов бе намерен на удобна позиция и успя да прониже мрежата на варненския страж за 1:0.

63-та минута Абубакар Тунгара стреля от линията на пенала, но Пламен Димов изби с глава в ъглов удар. След изпълнението му топката достигна до Иван Тилев, който имаше добра позиция за директен обстрел към вратата на Спартак, но малко не му достигна, за да удвои.

Атаката на Арда към вратата на Фигейредо продължи. В 77-ата минута Александър Георгиев успя да подаде пас в наказателното поле, но не намери свой съотборник, който да завърши с удар във вратата. В 81-ата минута Румен Руменов опита изстрел от дистанция, но неточно. В 86-ата минута Светослав Ковачев намери непокритият от защитата на “соколите” Иван Тилев, който засече топката и се разписа за 2:0.

В следващия кръг Спартак Варна приема Локомотив (София). Срещата е в събота (11 март) от 15:00ч. на стадион “Спартак” във Варна.

Състави:

Арда: 1. Анатолий Господинов, 3. Умар Сако, 8. Милен Желев, 11. Александър Георгиев, 17. Иван Коконов – к (56′ 33. Иван Тилев), 21. Радослав Цонев, 24. Алекс Петков, 77. Илия Юруков, 7. Абубакар Тунгара (69′ 18. Ласана Н’диайе), 99. Станислав Иванов (56′ 10. Светослав Ковачев), 9. Преслав Боруков (69′ 70. Шахредин Букхолда)

Резерви: 36. Васил Симеонов, 2. Джуниет Али, 4. Милен Стоев, 10. Светослав Ковачев, 18. Ласана Н’диайе, 26. Ел Мами Тетах, 33. Иван Тилев, 70. Шахредин Букхолда, 97. Жосе Жуниор

Треньор: Александър Тунчев

Спартак Варна: 31. Кристиано Фигейредо, 17. Александър Белоусов (71′ 47. Родни Антуи), 11. Виктор Митев, 66. Александър Цветков, 22. Роберто Хименес, 6. Луан Силва, 10. Румен Руменов, 30. Божидар Васев (71′ 82. Иван Йорданов,), 12. Евандро Коста (46′ 25. Пламен Димов), 7. Лерой Микелс, 23. Жоао Марио (82′ 27. Денис Баланюк)

Резерви: 21. Иван Дичевски, 3. Бен Карамоко, 20. Нейтън Олдър, 25. Пламен Димов, 82. Иван Йорданов, 8. Ивайло Климентов, 27. Денис Баланюк, 47. Родни Антуи

Треньор: Димитър Димитров

Жълти картони: Милен Желев, Александър Цветков, Радослав Цонев

Червени картони: Александър Цветков

Съдия: Георги Кабаков

Наставникът на Спартак (Варна) Димитър Димитров коментира двубоя след загубата на своя тим от Арда с 0:2. Като основна причина за неуспеха специалистът посочи дадения червен картон за нарушението на Александър Цветков над Тунгара, след който варненци останаха с 10 души на терена.

“Смятам, че загубихме мача, когато получихме червения картон. При численото неравенство нашият отбор отстъпваше игрово. Беше въпрос на време да вкарат. Заслужен успех на отбора на Арда. Ако бяхме с 11 човека, запазвахме нашите шансове, защото при този резултат Арда щеше да се отвори и щяхме да имаме пространства ние. Червеният картон ни принуди да променим позиционирането и начина ни на игра. Така Арда имаше тотално преимущество.

Иван Йорданов беше болен и затова игра само 20-30 минути, другите също имаха проблеми, затова трябваше да направим принудителни смени. При нас на определени позиции липсва баланс, конкуренция и качество. Това са футболистите обаче, с които трябва да изиграем шампионата. Трябва да излизаме максимално концентрирани.

Следващият ни мач е задължителен, защото виждате нашите конкуренти вземат изненадващи точки на чужди терени, което е зле за нашия отбор.

Тази повиквателна е атестат за качествата на Иван. Много отговорно момче, ако мога да му помогна, ще съм радостен, но заслугата е изцяло на него”, заяви Димитър Димитров – Херо.