Близо 30 процента спад в продажбата на дърва за огрев в област Смолян отчитат горските стопанства в региона. Това се случва на фона на поевтиняването на твърдото гориво.
Тази есен се оказва, че дървата за огрев вече не са най-търсеното гориво за зимата от родопчани. Горските стопанства отчитат рекордно ниски продажби.
„Ние в момента сме продали дърва на 25 хиляди домакинства или 168 хил. куб. метра. В същия период през 2023 година реализираните продажби възлизат на 258 хил. куб. метра дърва, закупени от общо 34 хиляди домакинства. Тоест, тази година сме с 30 процента по-ниска реализация на дърва“, коментира инж. Асен Карабов, зам.-директор на Южноцентрално държавно предприятие, допълвайки, че в същото време стопанствата продават дървата на значително по-ниски цени от миналогодишните.
„Продаваме със 17 процента по-ниски цени спрямо миналата година. Въпреки това няма повече желаещи да си закупят дърва. Допускаме, че това се дължи на смяната на горивната база, благодарение на програмата, която стартира и работи на територията на община Смолян. Много хора се насочиха към отопление на ток, на пелети и на други видове алтернативни горива“, допълва инж. Карабов.
Той обясни още, че горските стопанства в региона разполагат с достатъчни количества дърва за огрев. Желаещите да ги закупят обаче, трябва да си осигурят и платят транспорта от рампата в гората до домовете си.
„Цените за широколистните дърва са между 58 и 60 лева, а за иглолистните – от 41 до 50 лева. Оттам нататък следват разходите за транспорт, нарязване и нацепване на дървата, което като услуга се предлага от някои фирми и хора в нашата област. По принцип цените за тези услуги са около 15 лв. на куб. метър. След като се платят всички тези разходи, крайната цена за кубик букови дърва за зимата ще струва на родопчани около 80 лева, а за иглолистните – около 60 лева“, разяснява още зам.-директорът на Южноцентрално държавно предприятие в Смолян.