С 10 лв. са поскъпнали продуктите от потребителската кошница, спрямо същия период на миналата година. Така, в момента основните продукти струват 106 лв., спрямо 96 лв. през 2024 г., показва проучване на Държавната комисия по стоковите борси и тържища за периода 20 май – 30 юни.

За последните 40 дни най-сериозно е увеличението при олиото и захарта – средно  със 16 и с 15 стотинки.


Цените на яйцата са останали без промяна и струват средно  34 стотинки за брой. Минимално намаление има при млечните продукти. Кашкавалът, киселото мляко и прясното мляко са поевтинели в рамките на няколко стотинки.

Прогнозата на експертите е цените да не се покачват с мотив, че няма събитие, което да доведе до постоянен висок ръст. Премиерът Росен Желязков свика и заседание на  Механизма за координация на наблюдението и контрола във връзка с въвеждането на еврото.

Подготвят се над 100 събития, които ще се проведат в цялата страна с участието на представители на правителството и компетентните институции.

За Ради Стамболов правенето на шоколад е изкуство. Но от януари 2024 г. цената на основната суровина за него – какаото, не спира да расте. „От цена от 28-30 лв. на килограм, в момента е 160 лв. на килограм. Покачването е много голямо. И цената на шоколада, в който има хубави, качествени продукти се увеличава неимоверно“, обясни сладкарят.

Така, дори обикновените шоколади, на популярните марки, вече струват около 5 лв. за 100 грама, когато не са на промоция. „Когато цената се покачва на суровината, тя рефлектира съответно към крайните потребители. Цените се покачват бавно нагоре. Когато ядеш качествен шоколад, няма значение каква ще му бъде цената, той винаги ще има пазар и потребление“, допълни Ради Стамболов.

Експертите посочват, че цената на какаото вече се е стабилизирала, но на високите стойности. Тоест поне е спряло покачването.

„И какаото, и кафето – и двете поскъпнаха. Около 100% е кафето, 200% - какаото. То не е процеса само български, наблюдаваме рязко покачване на продуктите, които са свързани с какаото, съответно цените на шоколадите и в Западна Европа са много високи, и будят много голямо възмущение в хората“, коментира председателят на ДКСБТ Владимир Иванов.

От Държавната комисия по стоковите борси и тържищата не очакват да има и сътресения при цените на продуктите в потребителската кошница.

„Няма тенденции към резки промени, да наблюдаваме екстремални явление като 2022-2023 г. Няма някакви проблеми, горивата се стабилизират, не се очертава събитие, което да докара сериозни промени“, каза още Иванов.

Тези дни трябва да стане ясно и дали Комисията за защита на потребителите ще наложи глоби на някои от 43-мата търговци, на които бяха поискани обяснения за вдигането на цените. Според КЗП, това се е случило без икономически аргументи, предаде bTV.