В продължение на години Северна Македония е в ролята на държава, която се стреми към членство в ЕС. Съседна България блокира приемането ѝ. Причината е спорът за общата история.
Ще успее ли канцлерът Шолц да извади ситуацията от задънената улица, разказва в репортаж за АРД Сърджан Говедарица.
Шолц настоятелно подкрепи започването на преговори с Албания и РС Македония
Демонстрация в Битоля - третия по големина град в Северна Македония. Поводът е българския културен център, чиято врата е напълно овъглена след палеж. Около 300 души са се събрали пред полицейското управление. Те са се отзовали на призива на лявата опозиционна партия "Левица" и настояват арестуваният за палежа мъж да бъде освободен.
Радев пред Шолц: ЕС да бъде гарант, че РС Македония ще изпълни условията
Извършителят е известният в Северна Македония певец Ламбе Алабаковски, за когото се твърди, че вече е признал за престъплението. Много от демонстрантите смятат, че палежът на културния център е оправдан. Според участник в протеста, културният център е бил открит незаконно, без съгласието на държавата. "Всичко това е умишлена провокация, за да се предизвика бунт и недоволство", твърди той.
"Страхуваме се за нашата безопасност"
Ябълката на раздора е името на културния център. Наречен е на името на Иван Михайлов - противоречива личност от общата история. Михайлов е почитан като герой от мнозина в България, но в Северна Македония е смятан за нацистки сътрудник.
Пуснаха подпалвача на културния център в Битоля под домашен арест
Люпчо Гоергиевски от Битоля обвинява правителството в Скопие, че несправедливо заклеймява Михайлов като фашист и по този начин подстрекава истинска кампания в социалните мрежи, насочена срещу българската общност, към която той принадлежи: "Страхуваме се за нашата безопасност тук. Страхуваме се за семействата си и за децата си", казва той. На улицата постоянно се оглеждат от предпазливост. "Сега ни запалиха, кой знае какво ще направят утре".
Обвинението: кражба на история
Спорът за културния център в Битоля е последният епизод от т.нар. спор за историята между България, която е член на ЕС, и стремящата се към членство Евросъюза Северна Македония. От 2020 г. насам България настоява, че няма да даде зелена светлина за присъединяването на Северна Македония към Европейския съюз, докато съседната държава не приложи Договора за приятелство и добросъседство от 2017 г., като по този начин се откаже от "антибългарската си идеология".
Обвинението е, че Северна Македония е присвоила части от българската история и по този начин извършва "кражба на история". Северномакедонците разбират това като покана да признаят, че всъщност не съществуват като народ и че произхождат от България - спор, по който не е постигнат напредък, въпреки многобройните опити за медиация.
Правителствена криза в София
"В продължение на две години оипахме да направим всичко, което е по силите си ", казва Анке Холщайн, посланик на Германия в Скопие. Федералната република смята, че споровете между две държави не трябва да имат място в процеса на разширяване на ЕС, твърди дипломатът.
Канцлерът Олаф Шолц се опита да повлияе върху този процес пред столиците София и Скопие, за да получи Северна Македония съгласие за преговори за присъединяване по време на заседанието на Европейския съвет на 23 юни. Трудна мисия, още повече че в момента България е в разгара на правителствена криза. Поводът е спорът със Северна Македония.
Няма да направи нищо под натиск
Лидерът на популистката партия "Има такъв народ" Слави Трифонов оттегли министрите си от правителството и сложи край на коалицията. Той обвинява премиера Кирил Петков и неговата партия "Продължаваме промяната", че под натиска на Брюксел се опитват да преодолеят българското вето срещу приемането на Северна Македония в ЕС.
Петков, който сега се стреми към правителство на малцинството, отхвърли това твърдение: "Няма да правим нищо под натиск. Това трябва да е ясно на целия български народ. В момента проучваме дали дали ЕС може да подкрепи гарантирането на правата на българите в Северна Македония."
Сближаването се забавя
За мнозина в Северна Македония българската блокада е дежа вю. В продължение на десетилетия Гърция блокираше амбициите на съседната държава за членство в НАТО и ЕС заради спор за името. Северна Македония окончателно промени името и конституцията си.
Преди две години тя се присъедини към алианса, но сближаването ѝ с ЕС се бави. Протестиращият пред полицейското управление в Битоля, изрази това, което мнозина в страната си мислят: "Ако Европа е това, за което се представя, не трябва да ни кара да чакаме пред портата. Европа трябва да осъзнае, че ние също сме граждани на Европа."
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм