Собственици на заведения и ресторанти обявиха готовността си да протестират, ако се стигне до ново затваряне на обектите им.

В средата на юли е приета така наречената светофарна уредба, която регулира влизането на територията на България.

"За съжаление не отчита по-високия брой ваксинирани, не отчита, че рисковите групи са ваксинирани, не отчита, че здравната система е по-подготвена и е заложила бройки при около 1000 души на ден болни, да затваряме ресторанти и заведения", заяви председателят на Варненската туристическа камара Илин Димитров пред БНТ.

Удължават извънредната епидемична обстановка до 31 август

От бранша са недоволни, че тези решения не са били съгласувани с тях и са готови за протести. "Фабрики, заводи, градски транспорт, магазини и т.н., всичко си работи нормално, а заведенията стоят затворени. Твърдо против сме!", каза зам.-председателят на Сдружението на заведенията Марин Сотиров.

Собствениците на заведения се обявяват и против въвеждането на задължителна ваксинация за персонала и за клиентите им.

Трета доза от ваксината на „Пфайзер“ усилва до сто пъти защитата срещу варианта Делта

"Бизнесът да носи здравната отговорност за Петър, Хасан и Иван, дали ще се ваксинират или няма да се ваксинират, това е недопустимо", допълни Сотиров.

"Виждам, че няма файда общо взето. Колко пъти ни затваряха? На осем човека ни затвориха тотално и пак станахме много", коментира жителка.

Д-р Симидчиев: 50% е шансът за пик на Ковид през август, 90% - през септември

"Не е проблемът в заведенията със сигурност. На който не му се ходи в заведения, да не ходи", смята друг.

Данните сочат, че след първото извънредно положение 8 процента от заведенията не са отворили изобщо, а персоналът в туризма вече се насочва към други сектори, които не подлежат на затваряне заради пандемията. От бранша настояват, ако се стигне до нови ограничения, държавата да стимулира работещите в туризма, за да останат те на работните си места.

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук