Служителите в Австралия вече напълно законно могат да не вдигат на началника в извънработно време, предаде Ройтерс. Островната държава въведе ново правило, което брани правата на работниците, които често биват притискани от шефовете дори през уикенда, а и в късните часове на нощта.
Властите в Канбера са регламентирали, че чрез този натиск на служителя му се причинява стрес, а от там – и така наречения „burn out“ (състояние на „прегаряне“ от служебните задължения, изморяване, липса на мотивация, апатия, че дори и депресия).
снимка: стрес, смартфон, Getty Images
Новият закон включва страната в групата на вече близо 20 държави, най-вече в Европа, в които има приети подобни правила. Първа беше Франция, която прие закон за спазване на личното пространство на служителите извън работно време през 2017 г. Компания дори беше глобена от властите в Париж, че изисквала от работниците да бъдат с постоянно включени служебни телефони.
Причините?
Експертите посочват, че практиката на постоянното търсене по телефон и имейл от страна на началниците, е станала осезаема по време на Ковид пандемията, когато хората масово започнаха да работят от вкъщи. Доста често „home office“ води и до размито работно време, което трудно мже да бъде контролирано, както от страна на работодателя, така и от страна на работника.
"Преди масовото разпространяване на дигиталните технологии такова посегателство не съществуваше. Хората приключваха работа и си отиваха по домовете, без да имат контакт с началниците си до следващия ден", казва Джон Хопкинс, доцент от Технологичния университет "Суинбърн" в Мелбърн. "Сега вече е правило и извън работно време да ни заливат имейли, СМС-и, други текстови съобщения и телефонни обаждания".
През 2023 г. австралийците са изработили средно 281 допълнителни часа, без да им бъде платено за това, сочи проучване на Институт "Австралия", който оценява стойността на този труд на 88 милиарда долара.
снимка: социални мрежи, телефон, Getty Images
Има и изключения
Законът все пак не дискриминира работодателя, като съществуват и изключения. Те ще се правят при форсмажорни обстоятелства, когато спешно служителят трябва да бъде потърсен. В случай на отказ, той трябва да бъде обоснован и аргументиран, а специална Комисия ще решава кой е прав и кой – не. Комисията ще може да налага и глобина страната, която счете, че е нарушила закона.
Нововъведението вече има своите поддръжници и критици. Други държави, като Великобритания, обаче също са на път да приложат мярката.
Още по темата
- AI и защо ни е трудно да казваме “не”
- „НОВОТО ВРЕМЕ“ с Аида Марковска: Симптомите на КРАЯ! Какво е добре да знаем, за да кажем СТИГА с достойнство?
- Служители на ДГС Берковица и Учебно опитно стопанство с. Бързия участваха в почистването на прохода Петрохан
- Решено: Австралия забрани социалните мрежи за деца под 16 години