През първата седмица от работа хората страдат от липса на мотивация и желание. Повечето почивни дни и отпуски приключиха. Настъпи време да са върнем на работа, училище и университет. Връщането към нормалното ежедневие, след празници и отпуска, е труден процес за много хора, който често се превръща в тежест и оказва влияние на психическото и емоционално здраве.
Традиционно българите започват с летните отпуски през юни, като пикът настъпва през август. След отпуск много хора се връщат депресирани и неотпочинали. Причината за това е че повечето отпуски са кратки - до 10 дни и са натоварени с безброй задължения. В това време всички се опитват да свършат колкото се може повече неща, за които не са имали време. Дори да са предвидили време за почивка, то минава неусетно и е доста по-малко от това, в което изпълняваме някакви задачи.
Снимка: Човек на работа/ архив
Оптималното време за отпуск е 2 седмици, но, за да се върне по-продуктивен на работа, човек се нуждае от месец почивка. Една седмица да излезе от режим на работа, две за самата почивка и още една, в която да се подготви за работа. В първата седмица повечето се чувстват без енергия, нямат мотивация и желание да работят. Специалисти определят това като следотпускарски синдром. Ето няколко съвета как да се чувствате по-енергични и да върнете желанието си към работния процес.
График за седмицата
Адаптацията към работа ще премине по-леко, ако не тръгвате директно от почивка на работа. Приберете се вкъщи 2-3 дни преди началото, така ще влезете в обичайния си ритъм и ще свикнете с мисълта, че почивката приключи. Направете си график със задачите, които имате за следващата седмица, защото освен работа, повечето хора имат и битови задължения. Планирайте добре програмата си и разпределете всичко равномерно, без да струпвате много ангажименти в един ден. Това ще ви помогне да се чувствате по-спокойни и организирани.
Снимка: Списък/ Getty Images
Поставете си цели
Всеки ходи на работа, за да изкарва пари, с които да се издържа. За да се чувствате по-мотивирани на работа, поставете си някаква цел и срок за нейното изпълнение. Това може да включва пестене на пари за нещо, което искате да си купите, някое предстоящо пътуване или за празниците през декември. Очакването на нещо, мотивира хората, ето защо малките и краткосрочни цели ще ви помогнат да се върнете по-бързо към работния си режим.
Ставайте рано
През почивните дни повечето хора обичат да си поспиват до по-късно, това може да се окаже проблем при връщането на работа. За да сте сигурни, че няма да се успите в първия работен ден, подгответе тялото си за по-ранното ставане. Започнете да си лягате и ставате по-рано, няколко дни преди работа. Така ще имате достатъчно време да се подготвите за деня без да бързате.
Снимка: Архив
Тренирайте
Разходката сред природата, кратките домашни тренировки и кардиото във фитнеса имат много ползи както за физическото, така и за психическото здраве. В първите дни от началото на новия работен сезон може да се чувствате стресирани и напрегнати. За да освободите тялото и мозъка си от това напрежение, включете в програмата си тренировки. Те ще ви помогнат да контролирате емоциите си.
Снимка: Тренировка във фитнес/ архив
Взимайте си почивка и ограничете времето в социалните мрежи
В първата седмица от работа тялото и мозъка се уморяват по-бързо. Не се претоварвайте и взимайте кратки, но по-чести почивки. Безцелното лутане в социалните мрежи натоварва още повече мозъка ви. За да се чувствате добре, прекарвайте почивките си с колеги. Разкажете как сте прекарали почините си дни и какво сте правили. Комуникацията с колегите ще ви помогне да се разсеете от негативните мисли.
Снимка: Изпозлване на телефон за социални мрежи/ архив
Рано или късно отпуската и почивните дни приключват, но това не трябва да ви отчайва. Препоръките са да извличате плюсовете от вашата работа, да комуникирате с колегите си, когато имате възможност и в свободното си време отделяте време за вашите хобита.
Още по темата
- Със стабилно мнозинство депутатите решиха да са в коледна ваканция до 5 януари
- AI и защо ни е трудно да казваме “не”
- „НОВОТО ВРЕМЕ“ с Аида Марковска: Симптомите на КРАЯ! Какво е добре да знаем, за да кажем СТИГА с достойнство?
- Терзиев поздрави министър Цоков за решението да обяви 3 януари за неучебен ден