Концентрацията е ключов елемент от паметта, без който трудно бихме могли да изпълняваме ежедневните си задачи. Промените в начина на живот и на храненето могат да са причина за разсейването. Друг фактор е - възрастта. С напредването на годините при възрастните хора има шанс да се загуби както паметта, така и способността за концентрация. Причините за липса на концентрация могат да бъдат много и предизвикани от различни фактори в живота. 

Стрес и безпокойство 

Стресът и безпокойството са сред основните причини, които пречат на мозъка да се концентрира. Когато се чувствате притеснени или мислите за някакви тревоги, съсредоточаването  върху задачите е по-трудно. Хроничният стрес води до умора, която затруднява поддържането на вниманието за по-дълго. За да се справите с това, правете редовни почивки, тренирайте, медитирайте и се хранете балансирано. 

Снимка: Стрес/ Getty images

Претоварване

Когато извършвате много задачи и действия наведнъж, това може да  попречи на концентрацията на мозъка. По този начин вниманието се разделя между много действия и не успява да се фокусира и изпълни всичко както трябва. Това води до стрес и притеснение. За да се справите с претоварването, насочете фокуса си върху една задача в даден момент. По този начин ще я изпълните много по-бързо и качествено.

Липса на сън 

Недостига на сън е още един от факторите, които влияят върху задържането на вниманието. Когато не сте отпочинали с препоръчителните часове това може да доведе до изтощение, раздразнителност и забавяне на мозъчната дейност. Оптималните часове за сън са между 7 и 9 часа, липсата им води до намаляване на работоспособността на мозъка и тялото.  

Снимка: Getty images

Дълго време на телефона

Дългото и безцелно висене на телефоните също може да е причина за по-ниска концентрация. Известията от социалните мрежи могат да бъдат разсейващи и да отклонят вниманието от текущата задача. Можете да изключвате известията си както и да определяте периоди, в които да използвате телефона си. 

Снимка: Хора, които гледат в телефоните си / Getty images

Храната

Храната е от съществено значение за поддържането на доброто здраве на мозъка. Така наречените „храни за мозъка“ са тези, които стимулират мозъчната сила и подобрят паметта, фокуса и концентрацията. Те са богати на витамини и антиоксиданти. Изследвания показват, че най-добрите храни за ума са рибата, зелените зеленчуци, ядките, пълнозърнестите храни, яйцата, авокадото и горските плодове.

Снимка: Ягоди/ Getty images

Рибата е източник на омега-3 мастни киселини и здравословни мазнини. За да помогнете на работата на мозъка, опитайте се да ядете риба поне два пъти седмично. Горските плодове са богати на много витамини и вещества, които спомагат паметта. Към тях спадат ягоди, малини, боровинки и къпини. Авокадото също е част от храните, които влияят благоприятно.

Снимка: Авокадо/ Getty images

Експертите посочват, че кафето и чаят не само че имат ободряващ ефект, но могат да подобрят концентрацията. Напитките и храните, съдържащи кофеин помагат на мозъка да се успокои и да насочи вниманието си към по-важните неща. Ядките са източник на протеини и здравословни мазнини. Същото така в орехите и бадемите има здравословни мазнини, антиоксиданти и витамин Е. Тиквените семки са полезен източник на магнезий, който премахва стреса и подобрява настроението.

Снимка: Кафе/ Getty images

Закуска

Много хора пропускат първото хранене за деня. Изследвания са установили, че балансираната закуска помага за събуждането на мозъка и тялото, подобрява концентрацията и паметта.  Ако хранителният ви режим не включва разнообразни хранителни вещества, това може да навреди на концентрацията.

Снимка: Закуска/  Getty images

Обилното хапване може да накара човек да се почувствате уморен, а малкото хранене, може да доведе до разсейващи моменти на глад.