10 противопожарни екипа, доброволци и десетки горски служители се борят с пожара край село Отец Паисиево. Общо 200 души са на терен в невралгичните точки. Пожарът е засегнал над 9 000 дка площ и се простира все по-повече в горски масиви. Огънят край Отец Паисиево е овладян, но пожарът е на три фронта заради нестихващия вятър. Стихията застрашава карловското село Пролом, калояновското Бегово и брезовското Сърнегор. Направени са просеки и се работи да не се допусне пожарът да стигне до къщите в селата. Частично бедствено положение има в община Калояново и в община Карлово. В гасенето се включи и хеликоптер от 24-та авиобаза Крумово. В борбата с огнената стихия участват и военни от 61-а Стрямска бригада, 91 механизиран батальон в Пловдив и от Четвърти артилерийски полк в Асеновград.
Пожарът в иглолистната гора край Стрелча е обграден от всички страни и е спряно неговото разрастване. Това съобщиха от Областната дирекция на МВР в Пазарджик. Периметърът е много обширен. На място са пожарникари от цялата област, както и много служители от Държавното горско стопанство в Панагюрище и високопроходима техника. В гасенето участват и доста доброволци от Стрелча, Панагюрище и Копривщица. Те са с леки автомобили, джипове, собствени пръскалки, тупалки и лопати. Към момента на място работят изключително интензивно с тежка техника на „Асарел-Медет“ и местното горско стопанство, с която се проправят просеки за спиране развитието на пожара. Гасят се отделни огнища, разположени на различни места в целия периметър на пожара.
Работата по реконструкцията на Небет тепе в Пловдив, която има за цел да консервира руините, е удължена до 31 юли. Това стана ясно от отговора на общината на запитване на Дарик радио по Закона за достъп до информация. Първоначално проектът трябваше да приключи в края на април тази година. По време на ремонтните дейности на Небет тепе беше поставена ограда, която предизвика широко обществено недоволство в Пловдив. С казуса се зае и Прокуратурата. В отговора си до Дарик радио, Община Пловдив уточнява, че техническият инвестиционен проект за Небет тепе е одобрен от главния архитект на Общината и има издадено разрешение за строеж. Всички дейности се извършват под наблюдение на археолози, които гарантират спазването на предписанията за археологическия обект. Официалното становище на НИНКН обаче потвърждава незаконността на оградата на Небет тепе. Според института, тя не само създава друг образ на комплекса, но и ограничава достъпа до него, което не е съвместимо с културната му стойност. В момента се очаква Министерството на културата да разреши въвеждането на Небет тепе и Източната порта в експлоатация и отварянето им за граждани и туристи.
Заради засушаването и община Смолян забрани ползването на питейна вода за производствени или селскостопански нужди. Кметът Николай Мелемов издаде заповед за това, забранявайки да се поливат частните градини с питейна вода от водоснабдителната система. Заповедта е валидна за всички населени места в Община Смолян до 31 август. Подобни забрани са въведени вече и в общините Неделино, Баните и Рудозем. Заради намален дебит на водоизточниците има режим на водата в с. Малка Арда.
В Панагюрище подготвят честване на 75 години от откриването на Панагюрското златно съкровище. Там се проведе първата организационна среща с представители на Историческя музей, бизнеса, общината и граждани. Бяха представени и обсъдени идеите за мероприятия, продукти и градска среда. Обмислят се и датите и програмата за честването, като в края на тази седмица ще се проведе следващата работна среща. Панагюрското златно съкровище е намерено през 1949 г. в местността Мерул от тримата братя Дейкови: Павел, Петко и Михо.
Информации на Тина Соколова, Адриан Кулев и Искра Койчева