Объркване обхвана Босна рано сутринта в понеделник, когато и двамата съперничещи си сръбски политици обявиха победа в ключова надпревара след комплексни избори, които вероятно ще внесат нова несигурност в размирната политическа сцена на балканската страна, предаде БГНЕС.

На изборите в неделя се случиха редица катаклизми, сред които бяха обявените с гръм и трясък победи на сръбските лидери и изненадващият ход на върховния представител на страната за изменение на босненския избирателен закон.

Додик: Босна няма да се присъедини към НАТО

В ранните часове на понеделник продължаваше преброяването на гласовете и дългогодишният лидер на босненските сърби Милорад Додик изглеждаше на ръба на поражението, след като опонентката му Йелена Тривич спечели победата в надпреварата за президентския пост на Република Сръбска - сръбското образувание в страната.

"Това е победата на народа", заяви Тривич, преди да излезе по улиците на столицата на РС Баня Лука, за да празнува със своите поддръжници.

"Това не трябва да бъде моя лична победа, а победа за РС".

Близо три десетилетия след като войната опустоши балканската страна, Босна продължава да е обременена от етническите си разделения.

Додик: Чакам подходящ момент, за да отцепя Република Сръбска

Балканската държава се управлява от неработеща административна система, създадена със Споразумението от Дейтън от 1995 г., което успя да сложи край на конфликта през 90-те години, но до голяма степен се провали в осигуряването на рамка за политическото развитие на страната.

Босна продължава да бъде разделена на сръбска част - Република Сръбска (РС) - и мюсюлманско-хърватска федерация, свързана със слабо централно правителство.

Борбата за председателския пост в РС не беше единствената изненада на вечерта. В надпреварата за мюсюлманското бошняшко място в трипартийното председателство на страната Денис Бечирович извоюва категорична победа над двукратния бивш президент Бакир Изетбегович. Това беше ярък отпор на партията на Изетбегович SDA, която доминираше босненската политика в продължение на десетилетия.

Република Сръбска отлага стъпките за отделяне от общите институции на БиХ

"Трябва да имаме мандат за развитие, напредък и сътрудничество, от това се нуждаят всички хора и народи в Босна и Херцеговина", заяви Бечирович в победната си реч.

В навечерието на вота в неделя страната беше разкъсвана от сепаратистки настроени православни сърби и католически хървати, които настояваха за по-голяма автономия и изборни реформи.

Преди изборите много избиратели заявиха, че липсата на млади кандидати, предлагащи свежи идеи, ги е оставила без мотивация да гласуват.

За хърватите католици в страната също се задават политически сътресения.

ЕС обмисля начини да спре евентуалното разпадане на Босна

В навечерието на изборите много хървати настояват за изборни реформи, а водещата националистическа партия HDZ заплашва да бойкотира изборите.

Тяхното недоволство е свързано с огромното числено предимство на бошняците в мюсюлманско-хърватската федерация, което позволява на мюсюлманските гласоподаватели да упражняват фактически контрол върху това кой може да бъде избран да ръководи хърватите на президентско ниво.

HDZ и други хърватски партии призовават за създаването на нов механизъм, който да позволи на общността сама да избира своите представители в президентството и горната камара на парламента.

На този ход обаче остро се противопоставя управляващата във федерацията бошняшка партия.

Досегашният хърватски съпредседател Желко Комшич - който е широко порицаван от всички хърватски партии, които го смятат за бошняшки пълномощник - беше преизбран за четвърти мандат.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм