
Парламентът на босненската Република Сръбска (РС) прие закон, който забранява дейността на съда и прокуратурата на Босна и Херцеговина, Агенцията за разследване и защита на Босна и Херцеговина и Висшия съдебен и прокурорски съвет на Босна и Херцеговина на своята територия, съобщи Ройтерс.
Според текста, приет от местния парламент, законодателството на Босна и Херцеговина вече няма да се прилагат или изпълняват на територията на Република Сръбска.
Съгласно условията на Дейтънското мирно споразумение, сложило край на междуетническата война в Босна (1992-1995 г.), страната е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина (мюсюлманско-хърватска федерация), където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете полуавтономии са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация.
С последното решение на парламента на Република Сръбска се стига до безпрецедентна конституционна криза.

Бяха одобрени и измененията в Наказателния кодекс на Република Сръбска, според които всички служители, които не спазват решенията на органите и институциите на автономната област, ще бъдат преследвани и наказвани с присъди затвор от шест месеца до пет години, както и със забрана за заемане на публични длъжности.
Приет бе и Закон за специален регистър и прозрачност на дейността на организациите с нестопанска цел, които финансово или по друг начин са подпомагани от чуждестранни субекти, т. нар. Закон за „чуждестранните агенти“. Депутати от опозиционните партии в Република Сръбска не присъстваха на гласуването.
Дотук се стигна след присъдата на Съда на Босна и Херцеговина срещу президента на Република Сръбска Милорад Додик, тясно свързан с Русия. Кремъл вече коментира, че присъдата на Додик ще "дестабилизира Балканите".
Додик беше осъден на 1 година затвор и 6 години забрана да участва в политиката на страната.
Президентът на Сърбия Александър Вучич и премиерът на Унгария Виктор Орбан също разкритикуваха присъдата срещу Додик.

Още по темата
- “Часът на анализаторите”: Докъде ще стигнат протестите на Балканите?
- Снежен капан: Затворени пътища и хиляди без ток в Босна и Херцеговина и Хърватия
- Засадиха над 250 дръвчета в европейското село на Белия щъркел – Белозем
- Опустошителни наводнения и свлачища в Западните Балкани: Над 18 загинали в Босна и Херцеговина (ВИДЕО)