- „Грузинска мечта“ печели 54% от гласовете, съобщи избирателната комисия
- Президентът обяви изборите за „измама“ и призова за протести
- Опозиционните партии отхвърлят резултатите, като твърдят, че са извършени нарушения
- ОССЕ съобщава за подправяне на бюлетини и сплашване на избиратели
В неделя президентът на Грузия Саломе Зурабишвили призова хората да излязат по улиците, за да протестират срещу резултатите от оспорваните парламентарни избори в събота, които според избирателната комисия са спечелени от управляващата партия.
Според комисията партията „Грузинска мечта“ е получила близо 54% от гласовете, докато опозиционните партии оспорват резултата, а наблюдателите на вота съобщиха за значителни нарушения.
Зурабишвили, бивш съюзник на „Грузинска мечта“, превърнала се в яростен критик на управляващата партия, заяви, че не признава резултатите и определи вота като „руска специална операция“. Тя не уточни дали смята, че Русия е имала пряка роля в изборите.
„Това беше тотална измама, тотално отнемане на гласовете ви“, заяви Зурабишвили пред репортери, заобиколена от лидери на грузински опозиционни партии.
Зурабишвили призова грузинците да протестират в центъра на столицата Тбилиси в понеделник вечерта, „за да обявят на света, че не признаваме тези избори“.
Резултатите от преброяването на гласовете в почти всички избирателни секции бяха удар за прозападните грузинци, които смятаха изборите за избор между управляващата партия, която задълбочи връзките си с Русия, и опозицията, целяща ускорена интеграция с Европа.
Според комисията „Грузинска мечта“, която сега е начело на четвърти мандат, ще получи 89 места в парламента, с едно по-малко, отколкото през 2020 г., а четирите прозападни опозиционни партии ще получат общо 61 места. В неделя три отделни мисии за наблюдение, включително 57-членната Организация за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), съобщиха за редица нарушения.
Подмяна на бюлетини, подкупи, сплашване на гласоподаватели и насилие в близост до избирателните секции, биха могли да повлияят на резултата, според експертите.
„Продължаваме да изразяваме дълбоката си загриженост за отстъплението на демокрацията в Грузия“, заяви Антонио Лопес-Истурис Уайт, ръководител на делегацията на Европейския парламент в мисията на ОССЕ.
В публикация в X председателят на Европейския съвет Шарл Мишел призова избирателната комисия на Грузия да разследва изцяло докладваните нарушения.
Още по темата
- 37 пътни инцидента са станали през ноември в Пазарджишко
- Франция, Германия и Полша не искат Грузия в ЕС, освен ако не се реформира
- Николай Кръстев: „Грузинска мечта“ се опитва да заблуждава обществото, че са партията на мира
- Хиляди грузинци излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу изборните резултати