Британският парламент подкрепи предложенията за узаконяване на асистираната смърт - евтаназията. 

При първото гласуване в Камарата на общините текстовете бяха приети. Законопроектът ще позволи на неизлечимо болни, за които се очаква да си отидат в рамките на шест месеца, да потърсят помощ, за да сложат край на живота си.

Това стана след емоционален дебат в залата, в който депутати и от двете страни споделиха личните си истории, които са повлияли на решенията им. Участващите в гласуването получиха право на свободен вот, което означава, че могат да вземат решение по собствена съвест, а не да следват партийната линия. За да бъде приет официално законът, е необходимо одобрението и на двете камари на парламента.

Привърженици, събрали се пред парламента, плачеха и се прегръщаха, когато резултатът беше обявен.

Групата на кампанията „Достойнство в умирането“ коментира, че гласуването е „историческа стъпка към по-голям избор и защита на умиращите хора“.

Депутатката от лейбъристката партия Ким Лидбитър, която внесе законопроекта, заяви пред BBC, че е „малко претоварена“ след гласуването, но уточни - за нея е важно, че законопроектът е преминал първото си парламентарно препятствие.

След емоционален дебат: Британският парламент одобри законопроект за евтаназиятаКим Лидбитър след гласуването/ Getty images

Консерваторът Дани Крюгер пък е водещ противник на законопроекта. Той смята, че текстовете могат да бъдат отхвърлени на по-късен етап, ако опасенията на депутатите не бъдат разгледани по подходящ начин.

Крюгер обясни, че много от колегите му смятат законопроектът за  „много опасен“ и се надява, че ако предпазните мерки в законодателството не бъдат засилени, те ще изберат да гласуват против него в бъдеще.

Противниците изразиха опасения по време на дебата, че неизлечимо болните хора, особено възрастните, хората с увреждания или уязвимите, могат да бъдат принудени да сложат край на живота си.

Също така те отбелязаха, че акцентът трябва да бъде поставен върху подобряването на грижите в края на живота, а не върху въвеждането на асистирана смърт.

BBC разговаря и с неизлечимо болната Елиз Бърнс, заради чийто рак тя живее в постоянни болки. 

„На седмото небе от щастие съм. Законопроектът ще спаси толкова много ненужно болезнени и ужасни смъртни случаи - както и семействата и близките, които щеше да се наложи да ги видят как преминават през това“, казва тя. 

50-годишната Елиз е неизлечимо болна, след като ракът на гърдата се разпространява в други части на тялото ѝ, включително в костите ѝ. Бедрената ѝ кост трябва да бъде заменена с метален прът, след като е изгнила от раковите клетки.

Какво пише в законопроекта?

Както вече споменахме в текстовете се предлага на неизлечимо болни хора да се предостави правото на избор да сложат край на живота си. Но има и някои уточнения:
 

1. Човекът трябва да е навършил 18 години, да живее в Англия и Уелс и да е регистриран при личен лекар в продължение на поне 12 месеца

2. Да има умствена способност да направи избора и да се счита, че е изразил ясно, категорично и информирано желание, без принуда или натис

3. Да се очаква, че ще умрат в рамките на шест месеца

4. Да направят две отделни декларации, заверени и подписани, относно желанието си да умрат

5. Да убедят двама независими лекари, че отговарят на условията за това - с поне седемдневен интервал между всяка оценка

дарик

Според предложенията съдия от Върховния съд ще трябва да се произнася всеки път, когато дадено лице подаде молба за прекратяване на живота си. След това  пациентът ще трябва да изчака 14 дни след решението, което ще му позволи да размисли. Лекарят ще подготви веществото, което ще се използва за прекратяване на живота на пациента, но той ще го вземе сам. В законопроекта не се посочва кое лекарство ще се използва.

Използването на нечестност, натиск или принуждаване на някого да заяви, че иска да сложи край на живота си, ще бъде незаконно, като е възможно да бъде осъден на 14 години затвор.