
Сирийският лидер Ахмед Ал-Шараа заяви, че опазването живота на друзите е "приоритет" за властта и обвини Израел, че се опитва да въвлече Сирия във война. Армията, лоялна на правителството в Дамаск, вече се изтегля от размирната южна провинция Суейда, след сключено примирие с лидерите на друзите.
В първото си телевизионно обръщение след израелските удари, сирийският президент Ахмед Ал-Шараа каза, че страната е изправена пред ново предизвикателство и че Дамаск не се бои от война. По думите му, с действията си Израел, подкопава усилията по възстановяването на Сирия, пише БНТ.
Ахмед Ал-Шараа, президент на Сирия: "Израел, чиято мишена е нашата стабилност, и който сее раздор между нас след падането на предишния режим, сега отново иска да превърне земята ни в арена на безкраен хаос. Израел се стреми да разруши единството на народа ни и да отслаби способността ни да продължим напред в процеса на възстановяване и растеж. Сирия не е полигон за чужди конспирации, нито място за осъществяване на амбициите на други, за сметка на кръвта на нашите деца и жени. Сирийската държава е държава за всички, това е достойнството и гордостта на родината, мечта на всеки сириец да види страна си възстановена.“
Изпращането на правителствени сили се наложи заради сблъсъци между друзки милиции и бедуински племена, избухнали в края на миналата седмица. Армията, лоялна на сегашната власт, беше обвинена от местните, че превишава правомощията си и нарочно екзекутира представителите на друзите. Причината е, че след падането на режима на Башар Асад, населената предимно с друзи провинция Суейда, е разтърсвана от вътрешни конфликти между друзки въоръжени групи, които спорят дали да приемат установилата се в Дамаск власт или да търсят автономия.
Израел удари щаба на сирийската армия в Дамаск, военен обект близо до президентския дворец, както и още редица военни цели в Южна Сирия, с мотива, че защитава друзката общност. Представители на религиозното малцинство има в Израел и на Голанските възвишения. От израелската армия казаха, че няма да позволят Южна Сирия да се превърне в "крепост на тероризма". Жителите на Дамаск осъдиха израелските удари.
"Отхвърляме ударите. И ако се опитват да уплашат хората и да ги принудят да напуснат, нека знаят - ние сме непреклонни, народът, армията, лидерите. С божията помощ, нищо няма да ни се случи!"
Според анализатори сегашният конфликт в Южна Сирия не е религиозна или етническа война, а борба за власт. А предпоставки за истински мир в страната все още не са налице.
Ибрахим Ал-Асил, Атлантически съвет : "Най-добрият сценарий би бил постигнето на споразумение. Но то да се основава не на принуда, а на истинско разбиране. Споразумение, което да даде начало на реален национален диалог. Той може да продължи дълго, но да доведе до устойчив мир. Най-лошият сценарий - пълно фрагментиране в самата Сирия и срив на легитимността на сегащното правителство в Дамаск."
Турският президент Реджп Ердоган каза, че Анкара застава зад Сирия и че действията на Израел са "непреиемливи". САЩ заявиха, че са в контакт с всички страни и че предстоят стъпки за слагана на край на насилието. От ООН също призоваха за дееслакация.
Още по темата
- Иранският президент едва избегнал смъртта по време на 12-дневната война с Израел
- Поредни протести в Израел с искане за освобождаването на заложниците, държани от "Хамас"
- Най-малко 32 палестинци, включително 4 деца, бяха убити при израелски удари в Газа
- Тръмп заяви, че би отменил санкциите срещу Иран в подходящото време и обеща да изпрати „отбранителни“ оръжия на Украйна