Очаквано работодатели и синдикати не се разбраха за новата линия на бедност. Националният съвет за тристранно сътрудничество обсъди предложението на служебното правителство на премиера Димитър Гравчев линията на бедност за 2025 година да стане 638 лева. Проектът бе внесен от министъра на труда и социалната политика Ивайло Иванов. 

дарик

В сравнение с 2024 година това означава нарастване с малко над 21% или със 112 лева.

Синдикатите от една страна искаха по-висока сума, докато бизнесът подкрепи предложения от кабинета размер. Според анализ на КНСБ, линията на бедност за догодина трябва да бъде 667 лева. Проектът на правителственото постановление, с което се предлагаше линията на бедност от 1 януари 2025 година да стане 638 лева вместо досегашните 526 лева, беше подложен на обществено обсъждане, което изтече в средата на август.

Нивото на линията на бедността се прави на годишна база, съгласно специална методика, като се използват данните от изследването на Евростат „Статистика на доходите и условията на живот“.

От КНСБ обаче искат промяна в системата, и данните да се коригират с инфлацията на базата на цените на така наречената малка потребителска кошница.

Служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов, който представи проекта на постановление, каза, че всяка година размерът на линията на бедност се актуализира, за да се формулират адекватни социални политики. С нарастването със 112 лв. за следващата година спрямо тази се разширява обхватът на уязвимите хора, добави той.

Българската стопанска камара подкрепи проекта. По думите на председателя й Добри Митрев предвидената инфлация за България за 2025 г. е 2,6 процентни пункта, което означава, че повече лица ще бъдат обхванати и тяхната покупателна способност ще се повиши.

Служебният финансов министър и председател на НСТС Людмила Петкова уточни, че е възможно методиката да бъде обсъдена на по-късен етап. Сегашният проект за линията на бедност за 2025 г. е на база действащата методика.

Проектът на правителственото постановление, с което се предлага линията на бедност от 1 януари 2025 година да стане 638 лева вместо досегашните 526 лева, беше подложен на обществено обсъждане, което приключи в средата на август.

Аргументът на синдикалните експерти е, че по този начин ще се даде по-обективна и близка до действителното състояние на доходите картина. Те припомнят, че този механизъм действаше до 2021 година, но след това беше отменен с правителствено постановление.

От линията на бедност зависи размерът на социалните помощи, както и броят на хората, които ги получават. Колкото по-висока е линията на бедност, толкова по-високи са социалните помощи и толкова по-голям е броят на хората, които имат право на тях. Тристранният съвет има консултативна роля и последното решение е на Министерския съвет.