
Бронзов гладиаторски шлем от I век, с оценка от 3 милиона евро, се завърна в България благодарение на съвместни усилия между Министерството на културата и международни партньори от Швейцария и Германия. Ценният артефакт беше представен официално на събитие в столицата, където бяха изложени и други археологически предмети, върнати на страната след години на отсъствие.
Шлемът, уникален по своя род за нашите земи, е изработен от бронз и впечатлява както с майсторската си изработка, така и с историческата си стойност.
„Това е истинска реликва и безценно свидетелство за случващото се по нашите земи през втората половина на I век“, коментира заместник-министърът на културата доц. Тодор Чобанов.
По думите му, подобен шлем не е откриван досега в България, което му отрежда особено място в колекцията на Националния исторически музей, където ще бъде част от обновената зала за античност.
Артефактът е върнат със съдействието на швейцарските власти, включително Федералната служба за култура към Министерството на вътрешните работи в Берн. Върху шлема личи изображението на горгона Медуза – често използван символ в римската военна и гладиаторска екипировка.

Според доц. Чобанов, детайлите по изработката подсказват, че това вероятно е бил шлем на гладиатор тракиец – тип, особено популярен в римските арени през I век, след покоряването на Тракия от Римската империя.
Освен шлема, от Германия бяха върнати и 872 антични и средновековни монети, бронзова ваза и фибула. Това се случи след координирани действия на баварската криминална служба, федералната служба за култура и медии към германското правителство, както и съвместно с българските институции – включително ГДБОП и сектора за трафик на културно-исторически ценности.

Припомняме, че Европейкият съюз прие законодателство за регламентиране вноса на културни ценности от трети страни и износа от Общността, както и конвенцията от Никозия, криминализираща незаконния трафик. Наред с това ЮНЕСКО, както и много неправителствени организации подпомагат с експертна, техническа и финансова помощ опазването на културните ценности.
Още по темата
- 51% от българите копират аудиовизуално авторско съдържание за лично ползване
- Финансовият министър е уверил европейските институции, че еврозоната остава приоритет за България
- ПП-ДБ иска изслушване в парламента за договора с “Боташ”
- „Да, България“ иска изслушване заради съмнения за политически чадър над контрабандния канал в Пловдив