Швейцария и Италия ще преначертаят част от границата си в Алпите заради топенето на ледниците, причинено от изменението на климата, съобщи Би Би Си.

Швейцарско-италианската граница, която традиционно е определяна от ледници и области с вечен сняг, сега е поставена пред ново предизвикателство. Топенето на ледниците е довело до изместване на тези естествени граници, което наложи корекции. На 29 септември 2023 г. Швейцария официално одобри споразумение за промяна на границата, докато Италия все още очаква одобрение. Споразумението е резултат от работа на съвместна швейцарско-италианска комисия, създадена през май 2023 г.

Според статистически данни, публикувани през септември 2023 г., швейцарските ледници са загубили 4% от обема си, което представлява втората по големина загуба след рекордното топене от 6% през 2022 г. Швейцарската мрежа за наблюдение на ледниците (Glamos) ежегодно публикува доклади, обясняващи загубите, които се дължат на последователно много топли лета и ниски зимни снеговалежи. Изследователите предупреждават, че ако климатичните условия продължат, топенето на ледниците ще се ускори.

Според швейцарското правителство, предефинираните граници са разработени в съответствие с икономическите интереси на двете страни. Изясняването на границите ще помогне за определяне на отговорността за поддържането на определени природни зони.

Дарик

Промените ще засегнат районите около Плато Роза, убежището Карел и Гобба ди Ролин, всички в близост до Матерхорн и популярни ски курорти, включително Цермат.

Споразумението ще бъде публикувано след подписването от двете страни, като процесът на одобрение в Италия вече е в ход.

Getty ImagesСнимка: Част от ледника под Матерхорн/ Getty Images

Миналата година Glamos предупреди, че някои швейцарски ледници се свиват толкова бързо, че е малко вероятно да бъдат спасени, дори ако глобалните температури се задържат в пределите на 1,5 градуса по Целзий, заложени в Парижкото споразумение за климата. Експертите прогнозират, че без сериозно намаляване на парниковите газове, ледниците, като Алеч, могат да изчезнат в рамките на едно поколение.

През последните години в швейцарските ледници бяха направени значителни открития, свързани с тяхното топене. През юли 2022 г. бяха открити човешки останки на германски алпинист, изчезнал през 1986 г. Други находки включват туристическа обувка и раковини, които излизат от ледника Теодул, и останки от самолет, разбил се през 1968 г., които се появиха от ледника Алеч.