Бюджетът в социалната система се увеличава с 400 млн. лева, обяви министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова по повод проектобюджета за 2024 година, който беше представен вчера от финансовия министър Асен Василев. „Това е нашата визия, този бюджет тепърва ще се дискутира, ще се обсъжда с народните представители и с нашите социални партньори“, посочи тя и обърна внимание, че такова увеличение на социалния бюджет в последните години не е имало, съобщава БТА.
„Този бюджет е и строг, и очаква резултати срещу инвестиции, и прави инвестиции в качеството на живот на хората“, коментира социалният министър и подчерта, че някои форми на подпомагане имат сериозно увеличение. Иванка Шалапатова даде пример с месечната финансова помощ към семейства, които отглеждат дете с увреждане, която се увеличава с близо 250 лв. и ще достигне 1180 лв. на месец. С 50% се увеличават еднократните помощи за раждане, вдига се и месечната детска надбавка, допълни министърът.
„Това е добър бюджет, защото има и увеличаване на ресурса за социални помощи“, заяви Шалапатова. По думите ѝ политиката на министерството е не само да дава парично подпомагане, но и да разгърне широка палитра от социални услуги, които са в изключителна подкрепа на хората. „Нека подпомагането да бъде там, където е нужно, да бъде целенасочено и таргетирано, а в същото време да предоставяме социални услуги“, каза още социалният министър.
На пресконференцията на Асен Василев вчера стана ясно, че Министерството на финансите планира в бюджета за догодина приходи от 77,6 млрд. лева и разходи от 83,8 млрд. лева. Предвидено е увеличение на минимална заплата от 780 лева на 933 лева на ниво 50 процента от средната работна заплата, както и 11 % увеличение на пенсиите. Предстоят обсъждане и междуведомствено съгласуване на бюджета, както и представяне в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) и пред политическите партии. „Очакваме проектобюджетът да влезе в парламента на 22 ноември", заяви Асен Василев.
Слушайте и гледайте новия подкаст на darik.bg „В тренда“ в YouTube, Instagram и TikTok
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts