Идеалното семейство се състои от двама родители и две деца - това смятат 63.3% от българите, пише Darik Business Review.

Това сочат резултатите от изследването „Раждаемост и репродуктивно поведение“, проведено от Националния статистически институт в рамките на Преброяване 2021 сред 4 368 жени (на възраст 15 - 49 години) и мъже (на възраст 15 - 59 години), обитаващи 7 386 случайно избрани жилища. 

Основният родителски стил, който създава успели деца

За сравнение, при предишното преброяване през 2011 г. 75.3% от населението в изследваните възрастови групи смята за идеално семейството с две деца.

Идеалното семейство

17.1% от анкетираните смятат, че семейството трябва да има три деца, а 7.9% - че то трябва да е едно. Многодетният модел на семейство с четири и повече деца е приоритет за 2.0% от хората.

Ето ги най-популярните имена у нас през 2022 г.

Данните на НСИ сочат, че у нас през последните 20 години се увеличава делът на хората, според които семейството трябва да има три деца – от 11.8% през 2001 г. на 17.1% през 2021 г.

Повече от два пъти намалява делът на мъжете и жените с идеал за семейство с едно дете – от 19.8% до 7.9%. Значително намалява делът на лицата, които считат, че семейството не трябва да има деца – от 3.2% до 0.3% през 2021 г.

Графика: НСИ

По колко деца искат да имат българите?

Отговорите на въпроса „Колко деца желаете/желаехте да имате през живота си?“ показват, че в известна степен нагласите на хората повтарят идеала им за семейство. Водещо е желанието за две деца в семейството (61.9%), следвано от предпочитанието за три деца (14.9%).

Детската безопасност в колата: какво трябва да знаем

Еднодетният модел на семейството е желан от 12% от лицата, а многодетният, с четири и повече деца -  от 2.3%. Все още не знаят колко деца биха искали да имат 7.9% от хората в репродуктивна възраст, а 1.0% са категорични, че не желаят да имат деца.

През последните десет години се наблюдава спад в броя на желаещите да имат две деца (с 4.3 процентни пункта, в сравнение с 2011 г.) основно за сметка на увеличения дял на лицата, които все още не могат да дадат конкретен отговор, сочат още данните от изследването.

За първи път от 60 години китайското население намалява

Колко деца реално има в българските семейства?

От Националния статистически институт посочват, че репродуктивните идеали и намерения на хората много често се различават от фактическия брой деца в семействата.

Двудетният модел е както идеалът за семейство (63.3%), така и най-желан (61.9%). Сред всички лица в репродуктивна възраст обаче само около половината са достигнали до него (32.7%).

Ще останат ли завинаги децата от „Шейново” с етикет „разменените”?

Семейство с три деца е идеалът за 17.1%, но го предпочитат по-малък дял от лицата (14.9%). Значително по-малко, само 4.3%, имат фактически три деца.

Едно дете е идеалният брой за 7.9% от жените на възраст 15 – 49 години и мъжете на възраст 15 – 59 години. По-голям е този дял, когато става дума за лични намерения – 12.0%, и значително по-голям дял от лицата имат едно дете (28.4%).

Искам дете, но нямам

В заключение, от НСИ посочват, че е изключително висок делът на лицата, които са без деца (17.8%), в сравнение с тези, които имат този идеал (0.1%) или предпочитат този модел на семейство (1.4%).

Приемната грижа в област Габрово продължава, търсят се родители за бебета

Значително по-голям е делът на лицата, които остават с едно дете (31.9%), в сравнение с идеала за еднодетно семейство (6.9%) и желаещите едно дете (13.5%).

Идеалът (64.7%) и желанието (64.3%) за две деца в семейството фактически не се реализират. Две деца имат 44.4% от лицата над 45-годишна възраст.

Три деца е идеал за 17.1%, репродуктивни намерения за 13.9%, но фактически е реализиран от много по-малък дял от лицата в края на репродуктивния им период - само 4.7%.

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук

За забавни видеа ни последвайте в TikTok

Следвайте ни и в Инстаграм