През седмицата, откакто Русия се изтегли от южния град Херсон, висцералното облекчение беше заменено с оптимистична заетост, ппредаде Би Би Си. Докато акустична група свири уестърн кавъри, опашки от хора се извиват около централния площад на града. Има шатри, където жителите могат да получат топла напитка или първа помощ.
Продължават обстрелите на Запорожката АЕЦ
„Сега сме спокойни“, казва Константин, докато се реди на опашка за дарения на храна с дъщеря си на раменете.
Пристанищният град беше превзет от Русия през март, само дни след като силите нахлуха в Украйна. Това беше единствената регионална столица, която Русия успя да превземе от февруари, но нейните военни бяха принудени да се изтеглят миналата седмица.
Олена също беше щастлива да разговаря. Тя призна, че е свикнала с руската окупация.
„Украинските сили ни карат да се чувстваме спокойни. Сега знаем кой обстрелва и откъде. Сега сме свободни“, каза тя.
Киев: Почти половината от енергийната мрежа на Украйна е изключена от руските удари
"Нямаме ток, нямаме вода, но имаме свобода!" — възкликна Григорий Миколайович, който работи в местната обществена кухня.
"Нещата ще се оправят, всечко е временно", оптимистично заяви той.
На това се надява и кметът на града. Ярослав Янушевич казва, че негов приоритет е „да накара всички да се чувстват по-сигурни“. Той също иска всеки руски колаборационист да бъде "наказан".
Тези хуманитарни усилия се приемат с благодарност. Ясно е, че те са отчаяно необходими, след като Херсон беше откъснат от хватката на Русия за осем месеца.
Въпреки това, за приблизително 75 000 души, които са избрали да останат в Херсон, е необходимо много повече, за да може този град да стъпи отново на крака.
Украйна устоя на руската инвазия. Ще издържи ли и икономиката й?
Градът бавно се свързва отново с Украйна. Камиони вместо танкове вече се движат в града по повредени пътища. Влаковете между Киев и Херсон също са възобновени.
Въпреки че усети облекчение, Херсон не беше унищожен като други окупирани градове като Мариупол например. Никой обаче не смята, че опасността е изчезнала напълно.
Politico: Хей, Путин, къде ще бягаш?
Пясъчните брегове на река Днепър в Херсон сега са фронтовата линия в тази част на Украйна.
Шестстотин метра напречно е територия, окупирана от Русия. Ударите на артилерия и свирещите снаряди над главите илюстрират колко опасна е станала тази част на града.
Въпреки външния си вид границата далеч не е ясна. Изтегляйки се, руснаците изоставиха хиляди войници и сътрудници.
Руските проксита напуснаха още един украински град в Херсонска област
Също така не е ясно дали контранастъплението на Украйна ще спре дотук, въпреки че зимата е зад ъгъла.
За Херсон освобождението не донесе спокойствие, но за мнозинството е „по-добре от преди“.
Междувременно мощни експлозии разтърсиха района на Запорожката АЕЦ, съобщи МААЕ, на която се позовава АФП.
В същото време Москва обвини Украйна за обстрелите срещу централата.
След победата в Херсон: Динята може да стане символ на украинската надежда
Въоръжените сили на Украйна продължават да нанасят удари по територията, прилежаща към Запорожката АЕЦ, в неделя сутринта станцията беше обстрелвана два пъти от украинските войски. Това съобщи пред журналисти говорителят на руското министерство на отбраната генерал Игор Конашенков.
"На 19 ноември артилерията на Въоръжените сили на Украйна изстреля 11 голямо калибрени артилерийски снаряда по територията. На 20 ноември сутринта украинските войски обстреляха два пъти територията на атомната електроцентрала", каза Конашенков.
По думите му 12 снаряда са били изстреляни за половин час сутринта.
Зеленски: Всички усещаме приближаването на нашата победа
Не са отчетени радиоактивни емисии.
Русия и Украйна се обвиняват взаимно за обстрели на централата, при които бяха повредени сгради и които крият заплахата от ядрен инцидент, отбелязва Ройтерс.
Преди месец украинската ядрена агенция Енергоатом съобщи, че Русия е арестувала генералния директор на украинската Запорожка АЕЦ.
Атомната централа се намира в контролираната от Русия територия на украинската Запорожка област, която Русия анексира заедно с три други територии в Украйна: Донецк, Луганск и Херсон.
Руските сили са разрушили ключова инфраструктура в Херсон, преди да избягат оттам
Обстрелът около централата предизвика призиви от Киев и неговите западни съюзници за демилитаризиране на районите около ядрените съоръжения в Украйна. Мониторингов екип от ООН посети Запорожие в началото на септември.
Запорожката АЕЦ, която преди руската инвазия на 24 февруари осигуряваше около една пета от електричеството на Украйна, на няколко пъти беше принудена да работи на резервни генератори, след като беше окупирана от руските сили след началото на войната.
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts
Следете най-актуалното от деня на страницата ни във Фейсбук
За забавни видеа ни последвайте в TikTok
Следвайте ни и в Инстаграм
Още по темата
- „Българската Коледа”: Историята на малкия Ангел, който се бори с детска церебрална парализа
- Огнян Минчев: България е застрашена от ерозия на позицията си в евроатлантическия свят
- “Голямото жури”: Защо се промениха нагласите за споразумението за сътрудничество с Украйна?
- Акцентите в годишната реч на Путин: Икономиката, Украйна и Сирия