Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен призова десетки държави да работят заедно в борбата със синтетичните наркотици, но Китай, обвиняван от Вашингтон за епидемията от пристрастяване, осъди усилията, предаде АФП.
Откривайки нова водена от САЩ „коалиция“ срещу бича, Блинкен каза на министри от повече от 80 държави, че Съединените щати, където близо 110 000 американци починаха миналата година от свръхдози наркотици, предимно от фентанил и други синтетични опиоиди, са „ канарче във въглищната мина".
„След като наситиха пазара на Съединените щати, транснационалните престъпни предприятия се насочват другаде, за да увеличат печалбите си“, каза Блинкен.
Внукът на Робърт де Ниро е починал, след като са му били продадени хапчета с фентанил
„Ако не действаме заедно с яростна спешност, повече градове по света ще поемат катастрофалните разходи“, наблюдавани в Съединените щати, каза той.
Пристрастяването на американците се увеличи през 90-те години на миналия век, когато болкоуспокояващите бяха агресивно пуснати на пазара от стремящи се към печалба фармацевтични компании, с непропорционален ефект върху ветераните от войните на САЩ в Ирак и Афганистан.
Тъй като пристрастяването към наркотиците ставаше все по-ясно, Съединените щати оказаха натиск върху Китай, основният източник на фентанил, да забрани износа, което направи през 2019 г.
Но Китай все още е основен производител на прекурсорни химикали, които след това се изпращат до Мексико и Централна Америка, където картелите произвеждат фентанил за контрабанда в Съединените щати.
Град комуна: Легализацията на дрогата докара Портланд до невиждани дъна (видео и снимки)
След като Китай все повече се възприема като враждебен в Съединените щати, законодателите отново хвърлиха вината върху Пекин. Някои републиканци дори призоваха за военни действия срещу картелите в Мексико.
Китай отказа покана за участие, заявявайки, че вярва в международното сътрудничество срещу наркотиците, но че Съединените щати са изпратили погрешно послание, като са наложили санкции на китайски компании заради фентанила.
Китай "твърдо се противопоставя на очернянето и нападението на други страни или налагането на едностранни санкции на други страни в името на борбата с наркотиците", каза говорителят на външното министерство Уанг Уенбин в Пекин.
“Фентанилът краде приятелите ви”. Хапчета, купени в социалните мрежи, убиват деца
Надежда да се повлияе на Китай
Тод Робинсън, помощник-държавен секретар на САЩ по въпросите на международния наркотрафик и правоприлагането, каза, че Съединените щати ще приветстват участието на Китай в бъдещи срещи и се надяват, че други страни ще протегнат ръка към Пекин.
„Част от причината, поради която се опитваме да обединим тази коалиция, е да ангажираме други страни в усилията им срещу тези вериги за доставки и част от тяхната отговорност ще бъде да се ангажират с КНР“, каза той.
Блинкен имплицитно призна, че действията на Китай сами по себе си няма да сложат край на епидемията.
Хората са приемали наркотици в Испания преди 3000 години, установи проучване
„Когато едно правителство агресивно ограничава химикал прекурсор, трафикантите просто го купуват другаде“, каза той.
Южнокорейският външен министър Парк Джин посочи, че Ковид-19 е показал необходимостта от глобална координация по отношение на възникващи епидемии, включително наркотици.
„Някога се гордеехме, че сме страна без наркотици. Но днес сме свидетели на значително увеличение на употребата им, особено сред нашите младежи“, добави той.
Блинкен уточни, че коалицията също ще разгледа най-добрите практики в страната за лечение на пристрастяване.
Коктейл от фентанил, хероин и метамфетамини отнел живота на Кулио
Членовете на коалицията ще се срещнат лично през септември в кулоарите на Общото събрание на ООН, допълни той.
Новата група ще се занимава и с други синтетични наркотици, включително каптагон, амфетаминоподобният стимулант, който се увеличи в арабските страни, включително Саудитска Арабия, която участва в срещата в петък.
Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК
Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в Soundcloud, Spotify, Apple Podcasts и Google Podcasts