САЩ ще продължат да подкрепят правителствата, партньорите от гражданското общество, независимите медии и гражданите в борбата срещу организираната престъпност и изкореняването на корупцията, отговориха от пресслужбата на Държавния департамент на въпрос на македонската редакцията на „Гласа на Америка“ дали САЩ са една от петте страни, предоставили международна правна помощ за получаване на доказателства в разследването на корупционния случай "Скопие 2014". Основната прокуратура съобщи в петък, че води разследване срещу 15 физически и 7 юридически лица за злоупотреба със служебно положение и пране на пари за 11 паметника, при които се твърди, че са изпрани над 16 милиона евро бюджетни пари.

Денков: България очаква промените в Конституцията на Северна Македония

„Борбата срещу корупцията в Западните Балкани е основният приоритет на администрацията на Байдън. САЩ ще продължат да подкрепят правителствата, партньорите от гражданското общество, независимите медии и гражданите в борбата срещу организираната престъпност, изкореняването на корупцията, увеличаването на прозрачността, налагането на отчетност и по-нататъшното укрепване на върховенството на закона и демократичните институции“, заяви говорител на Държавният департамент говорител.

България и Северна Македония: защо помирението е толкова сложно

В изявлението се посочва, че „лидерите на Северна Македония трябва да покажат силни, осезаеми резултати в борбата срещу корупцията, чрез укрепване на институционалната независимост и ограничаване на политическата намеса, особено в съдебната система, което е от съществено значение за постигане на целите за присъединяване към ЕС и изграждане доверието на гражданите в правителството“.

Скопие очаква правителството да приеме конституционните промени във вторник

Сред заподозрените по разследването с кодовото име "Феникс" са избягалият в Унгария бивш премиер Никола Груевски и бившите министри на финансите и културата Зоран Ставрески и Елизабета Канческа-Милевска. Бившият кмет на община Център Владимир Тодорович е пуснат под домашен арест, като са наложени други мерки за неотклонение и по-леки мерки на заподозрените.

Разследването установи, че за отливането на паметниците "Воин на кон", "Гоце Делчев", "Даме Груев", "Методи Андонов - Ченто", "Създатели на ВМРО", "Цар Самуил", "Юстиниан Първи", "Никола Карев", "АСНОМ" и лъвовете, поставени на моста "Гоце Делчев", са платени над 57 млн. евро, а има съмнения, че са изпрани 16 млн. евро, които са попаднали в различни банкови сметки. Според официалната информация на прокуратурата, изнесена на пресконференция, престъплението е извършено в периода от 2007 до 2013 година.

Любчо Георгиевски: За да си македонец, трябва да мразиш българите

САЩ наскоро поставиха в черния списък кмета на Струга Рамис Мерко за участие в значителна корупция, а миналата година поставиха там и бившия премиер Никола Груевски и бившия директор на Управлението за сигурност и контраразузнаване Сашо Миялков.

Заместник-помощник-министърът на отбраната на САЩ за европейската и политиката на НАТО Спенсър Бойер заяви през македонската редакцията на “Гласа на Америка“, че е важно за регионалната и глобалната сигурност Северна Македония да се съсредоточи върху демокрацията и върховенството на закона. „Разбира се, ние се грижим за демокрацията и върховенството на закона като цяло за всички наши съюзници и партньори. Смятаме, че фокусирането върху тези неща и наличието на силни демокрации е важно, за да имаме силни системи, които да бъдат устойчиви, да допринасят по-широко за регионалната и глобалната сигурност. Така че това винаги е важно“, каза Бойер.

Всичко за 49-ото Народно събрание четете ТУК

Най-интересните разговори от ефира на Дарик слушайте в подкаста на радиото в SoundcloudSpotifyApple Podcasts и Google Podcasts

Следвайте ни във Фейсбук, TikTok и Инстаграм