
Украйна и САЩ са подписали споразумение за съвместен фонд за инвестиране във възстановяването на Украйна. В проект на споразумението се казва, че то ще даде на Вашингтон преференциален достъп до нови украински сделки за природни ресурси.
"Като признание за значителната финансова и материална подкрепа, която народът на Съединените щати е оказал на защитата на Украйна след пълномащабното нахлуване на Русия, това икономическо партньорство позиционира нашите две страни да ускорят икономическото възстановяване на Украйна", заяви Министерството на финансите на САЩ.
Проект на споразумението за минерали, видян от "Ройтерс", дава на САЩ преференциален достъп до нови украински сделки за природни ресурси, но не и автоматично дял от украинското минерално богатство, или от нейната газова инфраструктура.
Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент заяви, че това показва, че и двете страни са се ангажирали с постигането на траен мир и просперитет в Украйна. За Киев сделката е от съществено значение за получаването на военна помощ от САЩ.
Първоначалното споразумение трябваше да бъде подписано през февруари, но се разпадна след разгорещена размяна на реплики в Белия дом, когато Тръмп обвини Зеленски, че „си играе с трета световна война“.
Пробивът идва дни след като Тръмп и Зеленски проведоха лична среща в рамките на погребението на папа Франциск и в момент, когато разговорите между Москва и Вашингтон за евентуално прекратяване на огъня в Украйна продължават.

Какво включва сделката?
Украинската агенция УНИАН, цитирана от БТА, дава справка за това какво включва въпросното споразумение. Споразумението предвижда създаване на Инвестиционен фонд за възстановяване на Украйна между Киев и Вашингтон, който ще привлича глобални инвестиции.
Пълният контрол над недрата на Украйна остава за Киев. Само Украйна ще определя къде и какво да се добива. Недрата остават украинска собственост.
Дяловото участие на двете страни във Фонда е 50 на 50 процента. Освен това във Фонда ще постъпват 50 процента от печалбите и дивидентите, които се полагат на украинската държава от новите разрешителни за добив на полезни изкопаеми в Украйна.
Споразумението на предвижда промени в процесите на приватизация или управление на държавните компании. Украински компании като „Укрнафта“ и „Енергоатом“ остават собственост на украинската държава. В подписаното споразумение не се споменават никакви дългови ангажименти на Украйна към САЩ. То съответства на украинската конституция и не променя курса към европейска интеграция.
Инвестиционният фонд ще се попълва изцяло от приходите от нови разрешителни за добив. Приходите от вече съществуващи проекти или планирани приходи в бюджета на Украйна няма да бъдат включвани във Фонда. За да започне да функционира Фондът, са необходими само промени в бюджетния кодекс на Украйна.
САЩ се задължават да помагат за привличането на допълнителни инвестиции и технологии.
Новият фонд ще бъде подкрепян от американското правителство посредством Международната корпорация за финансово развитие на САЩ. Тя ще помага на Украйна да привлича инвестиции и технологии от фондове и компании както от САЩ, така и от Европейския съюз и други страни.
Споразумението предвижда данъчни гаранции. Приходите и вноските във фонда няма да се облагат с данъци нито в САЩ, нито в Украйна, за да се постигнат най-добри резултати от инвестициите.

Още по темата
- Проф. Йонко Мермерски: Зеленски пречи на Тръмп за спирането на войната в Украйна!
- Първите 100 дни на Тръмп в Белия дом: Изброяване на постижения и атака на съперници
- Президентът: Надявам се да видим реална визия на Европа за постигане на мир, а не за продължаване на войната
- Демократите поискаха импийчмънт на Тръмп