В Женева днес ще се проведе и втори кръг от непреките преговори между Съединените щати и Иран. Американската делегацията се води от специалните пратеници Стив Уиткоф и Джаред Къшнър. От иранска страна в преговорите ще участва министърът на външните работи Абас Арагчи.
САЩ настояват за строго ограничение не само на иранската ядрена програма, но и на ракетните ѝ възможности, докато Техеран търси облекчаване на икономическите санкции, припомня Нова.
На този фон Доналд Тръмп засили военното присъствие на САЩ в региона, като изпрати втори самолетоносач. В навечерието на преговорите той предупреди Иран за „последствията, ако не бъде сключено споразумение".
„Аз ще участвам непряко в тези преговори и те ще бъдат много важни. Ще видим какво може да се случи. Иран обикновено проговаря много трудно. Можехме да сключим сделка, вместо да изпратим B-2, за да унищожим ядрения им потенциал. Надявам се, че ще бъдат по-разумни. Те искат да сключат сделка и не мисля, че искат да понесат последствията си", заяви американският лидер.
Още по темата
- Иран: Американските удари са „грубо нарушение” на меморандума за разбирателство
- Тръмп нападна Иран: Това е глупаво нарушение на примирието
- КС отхвърли решението на парламента за присъединяването на България към „Съвета за мир“ на Тръмп
- Иран обвини НАТО в съучастие във войната след изказване на Марк Рюте