,Сърце и Мозък‘ разкрива Експертен център за терапия на пациенти със сърдечна амилоидоза – заболяване, което може да засегне множество органи и да доведе до рестриктивна кардиомиопатия. Българският Кардиологичен Институт, в частност ,Сърце и Мозък‘ Плевен, е един от малкото съществуващи центрове в страната с възможност за провеждане на цялостен скрининг за заболяването. При амилоидозата по една или друга причина в организма има повишено производство на белтък, наречен амилоид. Той попада в кръвта и от там инфилтрира - навлиза в тъканите на органите, смущавайки по този начин тяхната работа. При повишено натрупване  необратимо се променят структурата и функцията на засегнатите органи.

,Сърце и Мозък‘ разкрива Експертен център за терапия на пациенти със сърдечна амилоидоза

На снимката: От ляво надясно: проф. Бранимир Спасов – хематолог, д-р Горан Сарафилоски – гастроентеролог, д-р Василена Велкова – имунолог, д-р  Полина Дамянова – патолог, проф. Пламен Божинов – невролог, Кирил Енчев – медицински лаборант, проф. Яна Симова – кардиолог, д-р Павлин Павлов – инвазивен кардиолог, д-р Петя Ангелова – генетик,д-р Йордан Красналиев – кардиохрург, и д-р Анюта Иванова – кардиолог.

„Aмилоидоза и новите възможности за поставяне на диагнозата, алгоритми и получаване на скъпо струващо лечение“ – тази тема дискутираха водещи кардиолози от България на проведената преди дни работна среща в черноморския курорт Свети Влас. Последните новости в областта и как да поставим диагнозата „сърдечна амилоидоза“ представи в своя презентация проф. Яна Симова д.м., водещ кардиолог и изпълнителен директор на Българския Кардиологичен Институт. На конференцията присъстваха кардиолози от екип „Амилоидоза” на клиниката по кардиология в Плевен.

Идеята за разкриване на Експертния център е да се осигури по-лесен достъп, качествена оценка на състоянието и лечение за пациентите от Северна България. В страната диагностицирането и стартиране на специфично лечение при пациентите с амилоидоза се забавя много дълго във времето, поради липсата на достатъчно експертни центрове и обучени специалисти, които да проведат цялостния диагностичен алгоритъм. За период от около две години лекарите се сблъскват с много тежки клинични случаи и откриване на заболяването в напреднал етап, неразпознато с течение на години, което за съжаление се оказва пагубно за пациента. 

„В нашата мултидисциплинарна болница разполагаме с уникална възможност за провеждане на необходимите специфични изследвания на едно място, което дава възможност за ранно диагностициране, а именно: имунофиксационна електрофореза на серумни белтъци и определяне на съотношение на леки вериги в урина и серум, провеждане на експертна ехокардиография с глобален лонгитудинален стрейн на лява камера, всички възможни диагностични процедури за уточняване на сърдечно ангажиране, включително и ендомиокардна биопсия. Биопсия на мастна тъкан, хистологично изследване и типизиране на амилоида, провеждане на генетично изследване, ендоскопски процедури на гастроинтестиналния тракт с биопсия, судомоторен скен за изключване на автономна полиневропатия, насочване за перфузионна миокардна сцинтиграфия с томография и компютърна томография (SPECT-CT), ядрено магнитен резонанс на сърце. В този сложен процес, мултидисциплинарен екип от кардиолози, кардиохирурзи, имунолози, генетици, гастроентеролози, клинични патолози, хематолози, невролози, психолози и кинезитерапевти, работи в пълен синхрон за уточняване и е лъч надежда за пациентите и техните близки, в борбата с това тежко състояние.“, информира д-р Анюта Иванова, началник на интензивно кардиологично отделение.


 

„Съществуват различни причини за заболяването – генетични и неопластични, които по-често засягат пациенти в по-млада възраст, както и трета група – негенетична амилоидоза, проявяваща се при възрастните хора. Съвременните диагностични методи разкриват повече възможности за откриване на заболяването и се оказва, че то не е толкова рядко, колкото сме си мислели до скоро“, категорична е д-р Иванова.

,Сърце и Мозък‘ разкрива Експертен център за терапия на пациенти със сърдечна амилоидоза