Кризата в Южна Корея се задълбочава. След неуспешния опит на президента Юн Сук-йол да въведе военно положение миналата седмица, сега полицията нахлу в президентската канцелария в Сеул и проведе обиски. Те се случиха на фона на друго драматично събитие от продължаващата сага в страната, а именно - неуспешен опит за самоубийство на бившия министър на отбраната, който е в ареста.
Президентът Юн, който остана на поста си въпреки гласуването на импийчмънт и многобройните призиви да се оттегли, е изправен пред множество разследвания от различни крила в правителството по обвинения в бунт и държавна измяна.
Междувременно бившият министър на отбраната на страната Ким Йонг-хюн, който пое отговорността за обявяването на военното положение, направи опит за самоубийство във вторник вечерта, докато беше в ареста, съобщи официален представител.
Понастоящем Ким се намира в стая за охрана и „няма никакви здравословни проблеми“, съобщиха от министерството пред парламента.
Страната е в състояние на политическа нестабилност. Депутатите от управляващата партия се обединиха, за да бойкотират гласуването за импийчмънт на Юн като президент, след като той се съгласи да съкрати мандата си и да не се меси във външните и вътрешните работи.
Опозиционната Демократическа партия, която има мнозинство в парламента, обаче разкритикува сделката, като лидерът на партията Пак Чан-дай я нарече „незаконно, противоконституционно второ въстание и втори преврат“.
Не е ясно какви правомощия има сега Юн, ако изобщо има такива, а протестиращите все още са по улиците и призовават да се оттегли.
Според местни медии в сряда 18 следователи са били изпратени в президентската канцелария, за да изземат документи, свързани със заседание на кабинета, проведено в нощта на обявяването на военното положение.
Президентът Юн, който е сред заподозрените, посочени в заповедта за обиск, не е бил в кабинета си по време на обиските.
Според експертите обаче това показва, че властите засилват натиска върху президента и неговите съюзници. „Обиските означават, че разследванията се ускоряват, включително и за Юн“, заяви пред Би Би Си Мейсън Ричи, доцент в Университета за чуждестранни изследвания „Ханкук“ в Сеул.
„Като се има предвид това, което смятаме, че знаем до момента, Юн вероятно ще бъде подложен на импийчмънт рано или късно. Преди или след това той вероятно също ще бъде арестуван, разпитван и евентуално обвинен в бунт.“