- Във вторник президентът на Южна Корея Юн Сук-йол обяви извънредно военно положение чрез изненадващо ТВ обръщение
- Юн Сук-йол обвини опозицията, че симпатизира на Северна Корея и че блокира дейността на правителството с "антидържавните си действия".
- Депутатите блокираха решението му, а в столицата се проведоха граждански протести
Южнокорейските депутати започнаха процедура по импийчмънт срещу президента Юн Сук-йол, след като осуетиха шокиращия му ход за въвеждане на военно положение, предаде „Би Би Си“.
Президентът заяви, че военното положение е необходимо, за да се защити страната от „комунистическите сили на Северна Корея“ и да се „премахнат антидържавните елементи“.
Но по-малко от два часа след декларацията му депутатите не се подчиниха, събраха се в Народното събрание и гласуваха за блокиране на решението му.
Обвинения за бунт и поискана оставка
Основната опозиционна партия на Южна Корея поиска оставката на президента Юн Сук-йол, като го обвини в бунт заради това, че въведе военно положение в страната, въпреки че по-късно обяви, че го отменя, предаде Франс прес.
„Въпреки че военното положение бе отменено, не е възможно да бъдат избегнати обвиненията в бунт“ по отношение на президента, каза представител на Демократичната партия.
Някои от тях пробиха барикадите или прескочиха оградите, за да влязат в сградата. А отвън имаше сблъсъци между полицията и протестиращите.
Кой е Юн Сук-йол?
Политическата кариера на Юн започва сравнително скоро, когато той печели президентския пост през 2022 г.
В амплоа на прокурор, той се получава широка популярност заради воденето на делото за корупция срещу опозорената бивша президентка Пак Гън-хе, която беше отстранена от длъжност през 2016 г.
По време на президентската си кампания 63-годишният Юн се застъпи за по-твърд подход към Северна Корея и по въпросите, които разделят половете.
На поста си той е известен с поредица от гафове и политически скандали, които доведоха до рязък спад на рейтинга му и отслабиха политическото влияние на правителството му, доверието към което се срина след скандала във вторник.
Импийчмънт и преди
Това няма да е първият случай на импийчмънт на южнокорейски президент и се случва по-малко от 10 години след като тогавашният президент Пак Гън-хе беше подложена на импийчмънт, след обвинения, че е помогнала на свой приятел да извърши изнудване през 2016 г.